Muzeum Ziemi Sochaczewskiej pełne różnorodności

muzeum-sochaczew

 Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza na liczne wystawy, prawdziwą gratkę zarówno dla miłośników historii, archeologii, etnografii jak i polityki w krzywym zwierciadle.

Prawdziwą perełką jest otwarta trzy miesiące temu, po gruntownej renowacji, stała wystawa „Gdy bój nad Bzurą wrzał – pole bitwy 1939-45”. Ekspozycje, które zaledwie w 10% składają się z replik, zawierają zdjęcia, oryginalne dokumenty, listy, broń, mundury etc. Tło pomieszczeń stanowią fotografie archiwalne oraz mapy. Jeśli ktoś woli okres I wojny światowej, może zobaczyć „Nad Bzurą bez zmian – opowieść o wojnie w okopach 1914-1915”.

Amatorzy etniczności i różnorodności kulturowej koniecznie powinni zobaczyć nową, dostępną tylko do sierpnia, wystawę „Tatarzy polscy”, która przybliża historię ich obecności na ziemiach polskich, asymilacji, a także religię, obyczaje, tradycyjne stroje.

Wszyscy zmęczeni polską sceną polityczną koniecznie powinni zobaczyć wystawę „Polityka i politycy” dostępną do końca maja. Karykatury nie tylko wywołają śmiech, ale zagwarantują również, że już nigdy na znane twarze polityków nie będziemy patrzeć tak samo.

Przeszłość w ziemi ukryta: Archeologia ziemi sochaczewskiej” przybliża pradzieje regionu i najstarszą historię miasta ukazaną poprzez m.in. broń i narzędzia myśliwskie, takie relikty osadnictwa jak groty strzał, motyki, naczynia glinianie, rekonstrukcje ozdób głowy kobiety i pochówku wojownika.

muzeum-sochaczew2

Prócz tego na zwiedzających czeka wystawa „Czar minionych lat – Sochaczew i jego mieszkańcy w starej fotografii”. W Muzeum obecnie organizowany jest również kiermasz książek, a co jakiś czas mury placówki wypełniają wycieczki szkolne na muzealnych lekcjach historii.

Fot. Małgorzata Kazur

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 20)

 

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)