Stefan Wydlarski – 1935-2018

echopowiatu_Wydlarski

4 stycznia w wieku 82 lat zmarł Stefan Wydlarski, nauczyciel i pierwszy trener rugby w Sochaczewie.

Stefan Wydlarski urodził się 11 stycznia 1935 roku. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie na kierunku gimnastyki sportowej, przez wiele lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w sochaczewskich szkołach (SP nr 3, SP nr 2 oraz w przyzakładowej szkole zakładów „Chemitex” i liceum ekonomicznym w Chodakowie).

Jako nauczyciel w latach sześćdziesiątych wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 osiągnął  bardzo duży sukces. 11-12 listopada 1963 roku na terenie Międzyszkolnego Wojewódzkiego Ośrodka Sportowego ,,Agrykola” w Warszawie rozegrano ogólnopolski finał Lekkoatletycznego Czwórboju Przyjaźni o „Puchar Świata Młodych”. Pierwszego dnia dzieci biegały na dystansie 60 metrów i skakały w dal, drugiego dnia rywalizowały w skoku wzwyż i rzucie piłeczką palantową.
Z każdego z 19 województw startowało 6 dziewczynek i 6 chłopców.
Do punktacji zaliczano po pięć najlepszych wyników. Zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 z Sochaczewa – 2562 pkt. (1369 pkt. dziewczynki i 1193 pkt. Chłopcy),
Najlepszy zespół za rok 1963 – SP nr 3 z Sochaczewa z pucharem Świata Młodych został przedstawiony telewidzom w audycji ,,5 milionów”.

Jednak w Sochaczewie Stefan Wydlarski zasłynął jako pierwszy trener rugby. 
Skąd u niego zamiłowanie do koślawej piłki? W czasie studiów na AWF-ie za namową swojego kolegi Stanisława Gierwatowskiego postanowił rozpocząć treningi w Lotniku Warszawa i tak już zostało.
W 1971 roku po długich namowach Edwarda Grzelaka, Bogdana Pietraka, Ireneusza Pietraka i Mariana Wendkowskiego zgodził się poprowadzić pierwszy trening. Powiedział im – „żeby trenować i grać w rugby nie wystarczy obejrzeć jeden mecz”.
Działacze drużyny zwrócili się z prośbą o przyjęcie zespołu do prężnie działającego ogniska TKKF „Energomontaż Północ”.
Trener Wydlarski po kilku meczach sparingowych, poprowadził zespół w pierwszym meczu II ligi, rozegranym 27 sierpnia 1972 roku z Mazovią Mińsk Mazowiecki, TKKF „Energomontaż”  przegrał 10:24. W tym historycznym już meczu grali: Karol Lewandowski, Tadeusz Karaluch, Jerzy Kowalczyk, Edward Grzelak, Mieczysław Syperek, Wojciech Karlicki, Wojciech Klusek, Zbigniew Szymczak, Hieronim Gensler, Krzysztof Ciesielski, Bogdan Pietrak, Mirosław Cybulski, Zbigniew Rozmarynowski, Jaromir Rozmarynowski i Krzysztof Brzustowski.
Od 1973 roku sekcja rugby zaczęła działać przy Orkanie Sochaczew.
W 1975 roku Orkan awansował do pierwszej ligi, a przygoda Stefana Wydlarskiego na ławce trenerskiej trwała do końca lat siedemdziesiątych. Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że bez Niego rugby w Sochaczewie by nie było. A już na pewno nie na początku lat siedemdziesiątych…

Tomasz Marciniak/KL

Foto Krzysztof Lewandowski

1 komentarz

  1. Zdzisław :

    Pana Wydlarskiego poznałem na koloni Soczewce.Juz wtedy wiedziałem że to człowiek nietuzinkowy.A miałem tylko 12 lat.Ponownie nasze drogi zeszły się mw szkole podstawowej nr.3 w Sochaczewie.Przypomniał mnie sobie.To dzięki niemu polubiłem sport.Niestety od roku 1960 już się nie spotkaliśmy.Ale w mojej pamięci był zawsze.Niech spoczywa w pokoju[8]

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)