Chopinowski koncert w Brochowie

echopowiatu_koncert_w_Brochowie (2)

W niedzielę 23 lipca odbył się kolejny recital w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie.

Zamiast pianistki z Japonii, Miki Okumury, wystąpiła Monika Rosca. Ponieważ p. Monika jest znana brochowskiej publiczności, mam nadzieję, iż złagodziła zawód spowodowany tą niespodziewaną zmianą. Wiem, że publiczność liczyła na występ Japonki. Ale Monika Rosca wykonała atrakcyjny program.

Na początek zagrała utwory Jana Sebastiana Bacha, co stanowiło miłą odmianę. Następnie kilka utworów Jana Ignacego Paderewskiego, ze słynnym Menuetem i Krakowiakiem fantastycznym. Utwory te, a właściwie sposób, w jaki wykonała je artystka, spotkały się z dużym uznaniem publiczności.

W trzeciej części recitalu zabrzmiały kompozycje Fryderyka Chopina, niemniej ciepło przyjęte przez słuchaczy.

Publiczność licznie wypełniła kościół i na koniec obdarzyła pianistkę bardzo głośną i długą owacją na stojąco. Na bis p. Monika zagrała jedną z etiud Chopina.

Może kilka słów o tym, dlaczego słuchacze oczekiwali na występ japońskiej pianistki. Otóż po poprzednim koncercie ktoś spytał mnie, dlaczego właśnie Chopin jest tak popularny w Japonii. Wczoraj, po koncercie, w zakrystii odpowiedziałem na to pytanie grupie zainteresowanych osób.

Mogę też dodać, że przed koncertem ksiądz proboszcz wdał się w rozmowę z pianistką dotyczącą filmu „W pustyni i puszczy”, w którym Monika Rosca zagrała rolę Nell, jako mała dziewczynka. Ksiądz wykazał się dużą wiedzą na temat aktorów występujących w tym filmie.

Jerzy Ossowski, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)