Nowy właściciel zabytkowego dworku

echopowiatu_brochow_dworek_fot_Viola_Czyzewska

Jak poinformował wojewoda mazowiecki, zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Brochowie zostanie przekazany Wojskowej Akademii Technicznej. Ma w nim powstać centrum dydaktyczno-szkoleniowe. Brochów jest ważnym punktem na szlaku chopinowskim, w kościele pw. św. Rocha rodzice kompozytora wzięli ślub, a on sam został w nim ochrzczony.

 Starosta sochaczewski użyczył zespół dworsko-parkowy Wojskowej Akademii Technicznej. W ciągu roku obiekt ma być zbyty na jej rzecz. Wojewoda mazowiecki zapewni środki na sfinansowanie tej procedury. Uczelnia natomiast uzgodni z wojewódzkim konserwatorem zabytków plan prac uwzględniający renowację, zagospodarowanie i zasady zwiedzania. Ustalenia te są zawarte w protokole zdawczo-odbiorczym, który został podpisany w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Sygnatariuszami dokumentu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Skarbu Państwa, starostwo sochaczewskie, wojewoda mazowiecki, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Przekazanie zabytku jest skutkiem listu intencyjnego z 4 sierpnia 2014 r., podpisanego z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. Porozumienie wieńczy półtoraroczne starania o znalezienie nowego właściciela.

Zabytkowy zespół dworkowo-parkowy w Brochowie został wybudowany po 1820 roku. Pierwotnie należał do Heleny i Jana Nepomucena Lasockich. W latach 1886-1890 obiekt został rozbudowany. Dwie wojny światowe przyczyniły się do jego zniszczenia. Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, których celem było przywrócenie dworku do stanu z I poł. XIX wieku.

Wójt gminy Brochów, Piotr Szymański, nie kryje zadowolenia z takiego obrotu spraw.

Uczestniczyłem w rozmowach dotyczących przekazania kompleksu parkowo-pałacowego, prowadzonych z wojewodą, samorządem powiatowym oraz WAT-em – powiedział nam po podpisaniu porozumienia. – Uważam, że wizja zagospodarowania  tego kompleksu przez nowego zarządcę, którym jest WAT,  przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców, Urzędu Gminy oraz dla całego powiatu. Od wielu lat kompleks stawał się zaniedbany, a same ruiny straszyły. Teraz cieszy fakt, iż miejsce nabierze świetności. Ze swojej strony obiecuję dbać o dobrą współpracę z nowym zarządcą obiektu i proponuję swoją pomoc na wielu płaszczyznach.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.polskiezabytki.pl, autorka – Viola Czyżewska

Powiązane artykuły

21 komentarzy

 1. z Plecewic :

  Błagam bez kłamstw. Całość tej inwestycji to sprawa starego Wójta. Szymanski NIC NIE ZROBIŁ. Nikt z nim o niczym nie rozmawiał. Nikt nawet nie chciał rozmawiać bo wszyscy wiedzą że niewiele ma do powiedzenia.Całość została podpisana rok temu – październik bodajze. Nie piszcie bzdur! Jak możecie takie rzeczy tworzyć? Po co?

  • Izabela Goryniak :

   Autorem tej informacji jest biuro prasowe wojewody mazowieckiego, data – 7 maja 2015. Proszę tam składać reklamacje co do treści. A z naszej strony poprosiliśmy o komentarz wójta jako gospodarza terenu, na którym znajduje się obiekt. Gdzie widzi Pani kłamstwo?

   • z Plecewic :

    Nie Pani a Pan. Jestem dość przywiazany do bycia mezczyzna.
    Tak Wójt jest gospodarzem terenu. TERAZ. Ale to nie z nim były prowadzone rozmowy. A Pan Wójt ma niespotykana łatwość przypisywania sobie cudzych zasług.

 2. z Plecewic :

  A i jeszcze jedno. Naprawdę szczerze czekam na moment kiedy Wójt pochwali się tym co on zrobił. SAM od A do Z. Bo jego dotychczasowe “sukcesy” to raczej prace od W do Z. Stary Wójt załatwił kasę, inwestora, dał pomysł. A nowy zaszczyca wszystkich swoją obecnoscia na chucznym otwarciu i mówi “uczestniczylem”.
  I nie pisze tego złośliwie, poważnie jestem ciekaw czy on cokolwiek potrafi zrealizować sam.

 3. maria :

  hahaha, nowy wójt faktycznie uczestniczył w rozmowach, ale najwyżej w roli sekretarki, ewentualnie niemego świadka tego, co robił Fijołek 😉 a tekst został napisany w taki sposób, jakby Szymański conajmniej przekazał WATowi darowiznę. trudno nie kryć zadowolenia, kiedy ktoś inny przez wiele miesięcy odwala długą, intelektualną robotę, a samemu spija się śmietankę. ale o tym Echo Powiatu już nie wspomni.

 4. kamil98 :

  hahahah bez kitu idioci, nawet w sprzedaży obiektu dla WAT znajdujecie inicjatywe wójta Fijołka?

  Dzwonie do Franciszka, póki czas jest aby go kanonizował od razu bez beatyfikacji, bo to serio nie może przejść bez echa w szerokim świecie hahahaha

  • Azzie :

   Jak się tak interesujesz polityką i tym co się w powiecie dzieje to zapewne wiesz, że sprzedaż takiego obiektu i zachęcenie kogoś do zakupu go, nie trwa tydzień. Naprawdę poszukaj informacji kiedy zaczęły się rozmowy z WATem i kiedy były podpisywane listy intencyjne w tym temacie. A potem zacznij w nie najmądrzejszy sposób komentować. Mówisz, że masz 17 lat to wykarz trochę porory jak na taki wiek przystało.

 5. Zanek99 :

  Hej wszyscy wierni fani Pana Fijołka! Was czas minął 😉 więc darujcie sobie ze złośliwymi uwagami, tracicie tylko czas. Zajmijcie się pożyteczniejszymi rzeczami, zamiast siedzieć całe dnie i hejtować. Pozdrawiam 😉

  • maria :

   Zapewniam Cię, że fakt, że zajmuje się pożytecznymi rzeczami, padaroksalnie pomaga mi dostrzec ile szkód wprowadza nowy wójt do życia publicznego. Tak, bo to jedyne czego do tej pory dokonal – szkody. I jako osoba świadoma nie zgadzam się na to, aby człowiekowi, który zdania po polsku nie potrafi sklecić, przypisywano cudze zasługi, zwlaszcza na taką skalę i nie ważne czy to zasługi pani Krysi, radnego powiatu czy sołtysa. A że tak się dziwnie złożyło, że to Fijołek odwalił kawał dobrej roboty na tym tereniem a nie pani Krysia, radny czy sołtys, to siłą rzeczy pozostaje się powoływać na Fijołka.

  • tornado :

   Minął, czy nie minął – nie Tobie oceniać. Coś chyba jest na rzeczy z przypisywaniem sobie cudzych zasług, bo ataki na upominających się o prawdę są wręcz wściekłe. Skąd taka furia? Merytoryczne uwagi są “złośliwe”, a nazywanie orędowników prawdy “idiotami” jest dobre?
   Spróbujmy posługiwać się argumentami. Przecież entuzjastom nowego porządku, z pewnością ich nie brakuje…

 6. maria :

  idiotami? nikogo nie nazwałam idiotą. orędowników prawdy? czy my mówimy o Biblii i prorokach? 😀 bo tak to zabrzmiało. wyciąganie Franciszka też śmieszne i zupełnie niepotrzebne. nie o kanonizację tutaj chodzi. zresztą, kto w tej parafii jeszcze chodzi do kościoła? 😀 a tu nagle taka religijność! 😀
  argumenty… no cóż, przekazanie tak wielkiej nieruchomości ważnej instytucji państwowej nie jest kwestią kilku, kilkunastu minut. nawet kilku miesięcy, które upłynęły bodajże od listopada 2014. tak, nowy wójt uczestniczył w tym, ale wyłącznię uczesniczył; równie dobrze mogłabym powiedzieć, że ja uczestniczyłam w podróży pociągiem PKP koleje mazowieckie z sochaczewa do warszawy śródmieście. myślę też, że zwolennikom ‘starego porządku’ wcale nie chodzi o wychwalanie pod niebiosa starego wójta. raczej o to, że miał on konkretny pomysł na realizację swóich celów, w przeciwieństwie do młodego, który póki co pokazuje swoje ‘plusy’ wyłącznie poprzez bierne zakończenie działań swojego poprzednika. tak naprawdę nie interesuje mnie to, czy dobrze robi fijołek czy ktoś inny. tamten też swoje odsłużył, 5 czy 6 kadencji? nawet nie wiem. interesuje mnie dobro gminy, to wszystko. a póki co Szymański ma naprawdę niewiele do zaoferowania i niczego innego się po nim nie spodziewałam ani nie spodziewam. i tak, będę go krytykować dopóki nie zaoferuje czegoś lepszego niż zwolnienie dobrego lekarza z GOZ.

  • kamil98 :

   za darmo go widocznie nie zwolnił… gdyby był taki dobry, to by tam był. Nic nie dzieje się bez przyczyny i bez przyczyny przez swoje widzimisię wójtem nie został, tylko zebrał elektorat ponad 3/4 głosujących. nie gadajcie teraz, że zawiódł 3/4 głosujących na niego, bo tylko kilka osób tutaj wyznaje swoje zdanie na ten temat, a więc dajmy na to 15 osób które w sumei mogą się powtarzać pod innymi nickami, to nic w skali całej gminy… walczcie na forum publicznym, bo wójtem ani rewolucjonistą z internetu nie da się być, a Wy właśnie tak to robicie. :)

   • z Plecewic :

    Wyznawać to możesz wiarę nie zdanie – podstawy polszczyzny.

    Ostatnio 51 proc. Polaków zaglosowalo na Dude. Ciekawe czy za jakiś czas nie zrealizuje swoich obietnic – skąd wiem? przynajmniej połowa z nich to nie kompetencje Prezydenta – to się do tego przyznają.

    Podobnie jak 3/4 które w 2014 zebrał pan Szymański. Ciekawe czy za chwilę przyznają się że na niego głosowali.

    • kamil98 :

     Jak są odważni i dorośli to czemu nie? sęk w tym że nie porównujmy wójta i prezydenta, bez przesady… nie ten kaliber.

     Co do poprawnej polszczyzny – przed “że” stawiamy przecinki. Po znaku zapytania zaczynamy wielką literą.

     Wyznawać mogę również zdanie 😉 Tak samo jak mogę wyznać miłość, wyznać też nienawiść.

     Szach, Panie Plecewicowski!

     • z Plecewic :

      Znak zapytania – niestety nie, bo to wtracenie, a nie nowe zdanie.
      Przed “że” jak najbardziej przecinek.
      Kwestia “wyznawać” polecam słownik poprawnej polszczyzny Markowskiego – osoby w Twoim wieku, w ogóle wiedzą co to słownik?

      • kamil98 :

       Czemu miałbym nie wiedzieć? Uważa się Pan lepszym człowiekiem z powodu swojego wieku? Raczej ja powinienem zapytać w tej sytuacji, czy osoby w Pańskim wieku wiedzą jeszcze co to jest słownik? Wiek, skleroza… wszystko robi swoje 😉

       • z Plecewic :

        Nie uważam że jestem lepszym człowiekiem. Ludzie młodzi zwyczajnie częściej korzystają z internetu niż że słowników. Znak czasów i tyle.

   • maria :

    “za darmo go widocznie nie zwolnił…” oczywiscie, że nie, takie zwolnienie wiąże się z gigantyczną odprawą, a tym samym stratami dla gminy. Gajda był jaki był, może nienajlepszy z niego menadżer i miewał humory, ale bez wątpienia jest swietnym specjalistą (!) i nigdy, przenigdy człowieka w potrzebie nie zostawił.

 7. eremita :

  Proponuję oddać zasługi inicjatorowi i prowadzącemu przez kilka lat ten temat, zakończony sukcesem dla gminy przez następcę. Dzięki obu Panom . Lecz teraz ważne jest aby gmina oprócz sukcesu medialnego i pewnego splendoru z racji pozycji partnera jakim jest WAT odniosła sukces także w postaci zapewnienia długoletniego stałego przychodu i może także zajęcia dla pewnej ilości mieszkańców gminy. I tego życzę Wójtowi.

 8. Kris :

  Minęło już ponad dwa lata i co? I nic się nie dzieje. Jedynie wydeptane ścieżki przez ochronę. Teren zarośnięty mury porośnięte porostami a tak miało być pięknie następny pseudo inwestor eh

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)