Spotkania wójta

dsc_1096

Inicjatywa wójta Piotra Szymańskiego bezpośrednich spotkań spotyka się z dużym odzewem mieszkańców gminy. To już drugi w tym roku cykl takich konsultacji nad przyszłością i potrzebami poszczególnych miejscowości.

Jak mówi wójt, jest to wspaniała okazja, żeby przekazać mieszkańcom, co się dzieje w samorządzie, żeby wyznaczać nowe kierunki. A przedstawiane prezentacje dotyczą głównie już dokonanych i planowanych zadań. W ciągu trzech lat tej kadencji udało się pozyskać już 10 dodatkowych milionów złotych na potrzeby gminy. Ta kwota i włożona praca to ogromny skok rozwojowy w gminie.

Na spotkaniach obecni koncentrują się na konkretach, na tym, co już pozyskano i zrobiono. Konkretne plany będą formalizowane na spotkaniach wiosennych w przyszłym roku, ale w ramach zrównoważonego rozwoju gminy już dzisiaj można powiedzieć o gazociągu, o rozwoju komunikacji, o budowie linii średniego napięcia, o budowie Gminnego Centrum Medycznego i Rehabilitacyjnego, które jest chyba największą potrzebą i oczekiwaniem mieszkańców.

Trzeba się także przygotować do reformy zdrowotnej w gminie, bo dopasowując się do nowych realiów trzeba stwierdzić, że same mury nie leczą, ale przede wszystkim specjaliści i ludzie z tym związani.

Pieniądze z zewnątrz

A wracając do dotacji trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych. Gmina otrzymała milion złotych z Ministerstwa Sportu na kompleks boisk. Będą boiska w Janowie, Brochowie i Śladowie.

Podstawową potrzebą mieszkańców, o co od wielu lat zabiegają, są wodociągi, zwłaszcza, gdy w okresie letnim z studniach brakuje wody. Udało się już podpisać umowy na położenie sieci i w sierpniu przyszłego roku wielu będzie już zadowolonych. A inwestycja ta jest trudna i koszto- oraz pracochłonna, dlatego tym bardziej cieszyć się należy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umorzy gminie milion złotych po jej zakończeniu. A wybudowane zostanie 18 kilometrów sieci wodociągowej.

Niemniej ważnym problemem jest oświata i dostosowanie szkół do reformy oświatowej, na co pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego milion złotych i 70 tysięcy złotych z z Ministerstwa Sportu. Kolejny etap rozwojowy to rozwój komunikacji. Ukłonem dla młodzieży było wynegocjowanie niższej ceny biletów dla uczniów dojeżdżających do szkół w Sochaczewie.

Dodatkowa, choć nie mniej ważna inwestycja, która wyszła w trakcie roku budżetowego, to konieczny, już zakończony, remont mostu w Nowej Wsi Śladów. Determinacja radnych i wójta na te zadanie doprowadziła do zdobycia w ciągu dwóch miesięcy dofinansowania w wysokości 1 150 tysięcy złotych.

No i wreszcie „wisienka na torcie”, jak to określa wójt Szymański. Gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację 2 miliony sto tysięcy złotych. Pozwoli to na kolejny ogromny skok rozwojowy.

Jakie będą wyniki pozostałych spotkań wójta z mieszkańcami, dowiemy się niedługo. Ale najważniejsze, że po koniecznym do wykonania czasie ich efekty są coraz widoczniejsze.

wach

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)