Dzień Sołtysa po raz pierwszy – i na pewno nie ostatni!

dzien_soltysa_2016_062

11 marca obchodzony jest w Polsce Dzień Sołtysa. W powiecie sochaczewskim po raz pierwszy zorganizowano z tej okazji specjalną uroczystość. Mazowiecka Izba Rolnicza, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz redakcje Radia Sochaczew i Echa Powiatu zaprosiły wszystkich sołtysów z terenu powiatu do dworku Magnat, gdzie przy słodkim poczęstunku można było im podziękować za ich pracę i zaangażowanie w tworzenie więzi w najmniejszych lokalnych społecznościach, czyli wsiach.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania licznie zgromadzonych sołtysów i pozostałych gości. przez gospodarzy uroczystości – redaktor naczelną Echa Powiatu Izabelę Goryniak i przewodniczącego Rady Powiatowej MIR Sławomira Tomaszewskiego. Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Bielicach Urszula Milczarek przedstawiła historyczny rys profesji sołtysa. Jak się okazuje, to jedyna funkcja, która od średniowiecza przetrwała wszystko – zabory, wojny i przemiany ustrojowe – a obecnie odzyskuje należne jej znaczenie.
Sołtys Roku
Nasza redakcja podczas spotkania ogłosiła drugą edycję plebiscytu na Sołtysa Roku. Pierwszy odbył się dwa lata temu; w zeszłym roku, ze względu na wybory sołeckie, zrezygnowaliśmy z jego organizacji, ale teraz powracamy do pomysłu, dzięki któremu możemy przybliżyć wszystkim znaczenie sołtysów i opowiedzieć o nich samych i ich pracy, pamiętając, że nie ogranicza się ona tylko do roznoszenia pism i zbierania podatków. Sołtysi są często animatorami życia swoich wsi, mediatorami, a nawet strażnikami tradycji. Harmonogram i regulamin plebiscytu opublikujemy w kolejnym numerze Echa. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji zwyciężyła Tadeusz Malinowski z Altanki w gminie Sochaczew.

dzien_soltysa_2016_004
Rolnik szuka żony
Atrakcją dla wielu zgromadzonych było spotkanie z Eugeniuszem Rudzkim, znanym z telewizyjnego programu „Rolnik szuka żony”. Pan Eugeniusz opowiadał o kulisach reality show, swoim udziale w programie, ale ponieważ przez wiele lat związany był z samorządem, także o własnym pojmowaniu roli sołtysa. Jego wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych, były pytania, a potem wspólne zdjęcia, indywidualne rozmowy.

dzien_soltysa_2016_022
Artystyczne wrażenia
Tych dostarczyły uczestnikom spotkana dwa występy. Najpierw znany w całej Polsce zespół ludowy z czterdziestoletnią tradycją, „Boczki Chełmońskie” z gminy Kocierzew przedstawił półgodzinny program z przyśpiewkami i tańcami regionu. Doskonale przygotowany występ publiczność oklaskiwała bardzo gorąco. Próbowano nawet swoich sił w charakterystycznych elementach – okrzykach i przytupywaniu. Niespodzianką w programie był krótki koncert trójki utalentowanych młodych ludzi z Młodzieszyna – sióstr Wiktorii i Julii Kopka oraz Kacpra Chabra, którzy wykonali trzy utwory – w tym znane wszystkim „Hallelujah”.

dzien_soltysa_2016_077
Kwiatek dla pań
Ze względu na niedawny Dzień Kobiet, organizatorzy postanowili szczególnie uczcić wszystkie obecne na spotkaniu panie – wraz z gośćmi płci męskiej rozdali kobietom po symbolicznym goździku. Panie odwdzięczyły się mężczyznom oklaskami – i po raz kolejny okazało się, że „słaba płeć” to mit, bo w „pojedynku na brawa” kobiety były górą. Choć trzeba uczciwie przyznać, że mężczyzn było na spotkaniu jednak mniej…

dzien_soltysa_2016_049
Wrażenia
– Bardzo dobry pomysł, podobało nam się i prosimy częściej – podsumowywała na gorąco Irena Izydorczyk, od 20 lat sołtys Suchodołu w gminie Iłów. – Najbardziej podobał mi się występ zespołu ludowego –powiedziała Agnieszka Zając z Przejmy, która sama była kiedyś jego członkinią. – Poza tym to okazja, aby poznać innych sołtysów, wymienić się doświadczeniami. Inni uczestnicy spotkania podkreślali miłą atmosferę i dobrą organizację spotkania. I wszyscy zgodnie podkreślali, że za rok musi być powtórka.

dzien_soltysa_2016_066
My jako organizatorzy obiecujemy, że kontynuacja na pewno nastąpi. Dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w imprezie – potwierdza to, że wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom sołtysów. Cieszymy się, że w tak przyjemnym, pełnym ciepła klimacie udało nam się spędzić piątkowy wieczór.
Organizatorzy
Organizatorzy Dna Sołtysa:
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych
Mazowiecka Izba Rolnicza
Radio Sochaczew
Echo Powiatu
serdecznie dziękują partnerom i sponsorom:
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – biuro powiatowe w Sochaczewie
Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych
Dworkowi Magnat
Tęczowemu Ogrodowi
za pomoc i zaangażowanie w organizację spotkania

Zdjęcia – Małgorzata Kazur

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)