6 milionów na OZE

echopowiatu_6_milionów_na_OZE

Ponad 6 milionów złotych otrzymały gminy Iłów i Słubice na dofinansowanie montażu instalacji odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej i właścicieli prywatnych posesji.

W drugiej połowie 2018 r. na terenie tych gmin zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ponad 6 mln zł wsparcia ze środków unijnych zainwestowane będzie w zakup i montaż instalacji solarnych, pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych dla 31 budynków użyteczności publicznej i 101 indywidualnych gospodarstwach domowych i rolnych. Partnerami w realizacji projektu będą Gmina Słubice, Fundacja Euro Nation z miejscowości Michałów-Grabiny oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Iłowa i Słubic.

Ogólnie w województwie mazowieckim przeznaczono na ten cel ponad 28,5 mln złotych. Oprócz Iłowa pieniądze dostały m.in. miasto Sochaczew na ocieplenie dwóch budynków SCK i hali sportowej w Chodakowie (4,1 miliona złotych), sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie (ponad 4,9 mln zł), dwie warszawskie wille przeznaczone na Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej oraz Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy.

Na infrastrukturę służącą produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych otrzymała również gmina Jaktorów. Inwestycja obejmie zakup i montaż 368 instalacji, tj. 159 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 109 kolektorów słonecznych i 100 pomp ciepła. Instalacje będą wykonane w 345 budynkach mieszkalnych i 23 budynkach użyteczności publicznej. Na zadanie gmina przeznaczy ponad 7,7 mln zł.

Dofinansowanie trafiło też do oczyszczalni ścieków w Żyrardowie, gdzie ponad 750 tys. zł z unijnych funduszy przeznaczy się na kompleksową termomodernizację tego budynku.

wach

Foto Urząd Marszałkowski

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)