Akcja „EDWARD” w Brzozowie Starym

echopowiatu_akcja_edeward (1)

21 września raz kolejny we wszystkich krajach europejskich odbyła się akcja EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (European Day Without A Road Death). W promowaniu bezpieczeństwa na drogach powiatu sochaczewskiego wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. Z całą pewnością założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że akcja EDWARD oprócz wzmożonej aktywności policji na europejskich drogach, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych. Data akcji nie jest przypadkowa, ponieważ przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Nie bacząc na pogodę, grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzozowie Starym wymaszerowała z budynku wraz z policjantami i dyrektorem, by wziąć udział w akcji promującej bezpieczne zachowania na drodze. Uczestnicy wyposażeni byli w transparenty poruszające ważne problemy ruchu drogowego, takie jak „Twoja prędkość może mnie zabić”, „Pozwól mi dotrzeć do szkoły. Zwolnij”, czy „Kierowco nie poluj na zebrach”. Policjanci rozdawali również kierowcom ulotki „MOJA OBIETNICA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA DROGOWEGO”. Następnie oficer prasowy Agnieszka Dzik wraz Pawłem Dubieleckim, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KPP Sochaczew zademonstrowali najmłodszym, jak należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Warto zauważyć, że dzieci świetnie znały zasady, jakimi powinny się kierować przy przechodzeniu przez pasy. Mówiły, że zawsze starają się przechodzić prawidłowo, bo bezpieczeństwo jest ogromnie ważne i nie można zachowywać się nieodpowiedzialnie, jak to robią niektórzy kierowcy rozmawiający przez telefon lub za mało skupiający się na jeździe, bo niestety chwila nieuwagi może doprowadzić do śmierci drugiego człowieka.

Według dyrektora szkoły Andrzeja Grabarka udział w tego typu akcjach jest bardzo ważny, bo profilaktyka bezpieczeństwa ruchu drogowego powinna być obecna wśród uczniów i lokalnego społeczeństwo. Dlatego dzieci ze szkoły w Brzozowie Starym bardzo często biorą czynny udział w tego typu działaniach. Jak powiedziała nam nauczycielka Halina Jeznach, robią to z wielką radością i zawsze bardzo chętnie. Według pani Haliny we wsiach i małych miejscowościach powinno być więcej tego typu działań, ponieważ pomagają one nie tylko uczniom i przechodniom, ale również samym kierowcom, bo zwracają dzięki temu większą uwagę na bezpieczeństwo.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)