„Iłowiacy” śpiewają już 20 lat

echopowiatu_iw_piewa

Rok 2017 jest dla zrzeszonych w miejscowym kole seniorów przełomowy pod wieloma względami. Jest to nie tylko rok wyborczy, w którym zmienił się skład zarządu. 12 września została wybrana nowa przewodnicząca, która zastąpiła Danutę Dragan, pełniącą tę funkcję od roku 2002, a więc przez 15 lat.

W 2017 roku mija także 20 lat działalności zespołu, który rekrutuje się spośród członków koła. Powstał on w 1997 roku pod nazwą „Zespól Śpiewaczy Senior Iłowiacy”, a jego założycielem był Artur Kuczek – ówczesny organista parafii Iłów. Kiedy odszedł z parafii, zastąpił go nowy organista Tomasz Romanowski, który pracuje z zespołem od roku 1999.

Wkrótce zaczęła z nim pracować także Małgorzata Czubiel – instruktorka śpiewu GOK w Iłowie. W międzyczasie zespół zmienił nazwę na „Iłowiacy”, którą niewątpliwie łatwiej zapamiętać. Usprawnienie działalności poprzez wzmocnienie kadry prowadzącej i regularne próby tchnęło w zespół nowego ducha i jednocześnie przełożyło się na znaczące efekty jego pracy.

Niemal od samego poczatku zespół brał udział w Przeglądzie Twórczości Emeryckich Zespołów Artystycznych w Sierpcu, a także w innych przeglądach, konkursach i występach estradowych. Swoimi występami, których poziom znacząco podniósł się, zespół promuje gminę w powiecie i w regionie. „Iłowiacy” uświetniają też uroczystości gminne, jak Dożynki, Dzień Nauczyciela, uroczyste sesje Rady Gminy i wiele innych.

Praca, jaką seniorzy wkładają w przygotowanie do występów powoduje, że zespół rozwija się. Znacznemu rozbudowaniu uległ jego repertuar, w którym obecnie znajdują się pieśni patriotyczne, kościelne, ludowe, rozrywkowe, biesiadne oraz kolędy i pastorałki. Zmianie uległ także zewnętrzny wizerunek zespołu.

Wszyscy członkowie podczas występów wyglądają bardzo elegancko, a ich stroje zostały ujednolicone. Na zamówienie szyte są garsonki i sukienki dla pań. Panowie występują w garniturach i krawatach, mają też inne dodatki lub rekwizyty. Panie noszą korale, ozdobne przypinki, kolorowe chusty.

W roku 2019 przypada jubileusz 40-lecia Koła. Ciekawe czym nas zaskoczą znowu pracowici seniorzy?

J.K

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)