Jak przyjąć cudzoziemca

????????????????????????????????????

I nie chodzi tu o gościnę, tylko o pracę. Bo takie założenie miało szkolenie dla pracodawców mających zamiar zatrudnić w tym roku w swoich gospodarstwach obcokrajowców. Pierwsze tego typu szkolenie odbyło się w Iłowie 21 lutego, a zorganizowane zostało przez wójta gminy Romana Kujawę i przewodniczącego powiatowego oddziału Mazowieckiej Izby Rolniczej Sławomira Tomaszewskiego.

O jego potrzebie może świadczyć fakt, że zgromadziło w sali OSP ponad dwieście osób, a praktycznie ograniczyło się do wielu pytań za strony rolników, którzy po zmianach przepisów od 1 stycznia tego roku muszą spełniać nowe warunki zatrudnienia obcokrajowców. Na pytania odpowiadali przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, Straży Granicznej, Urzędu Skarbowego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bielice, oddziału Powiatowego ARiMR i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Więcej biurokracji

Nowe przepisy według większości zgromadzonych skomplikowały system przyjmowania i rozliczania pracy osób z zagranicy, tym bardziej, że w przygotowaniu jest nowa ustawa, która może wejść życie już od czerwca tego roku i na nowo określić nowe warunki i obostrzenia.

Jak mówił jeden z dyskutantów, obowiązujący system zwiększa niesamowicie biurokrację, dając za przykład PUP, gdzie samo archiwum musiałoby być większe od całego urzędu. Zwiększą się też koszty pracodawców, zwłaszcza tych mniejszych, którzy zatrudniają obcokrajowców do konkretnych prac, a nie na cały sezon, wymieniając się z sąsiadami. Problemem jest też rejestracja, jeżeli jeden rolnik posiada swoje ziemie na terenie nie tylko jednej gminy. Nie do końca wyjaśnione są dotychczas sprawy zawierania umów i ubezpieczeń pracowników, zasady wjazdu na teren Polski, kontroli na polu i terminów ich rejestrowania i wyrejestrowywania we własnym gospodarstwie. Problemem jest także różna interpretacja tych samych przepisów przez różne podmioty, np. w Sochaczewie, Gostyninie i Płocku. Podnoszono sprawę obowiązkowych opłat za śmieci, jeżeli pracownik nie przepracował całego miesiąca.

Jak mówił wójt Roman Kujawa, najlepiej byłoby, gdyby wzorem innych krajów rejestracja następowała jednym papierkiem w jednym urzędzie. Z kolei Sławomir Tomaszewski mówiąc o projekcie nowej ustawy podkreślał jej potrzebę jak najszybszego wejścia w życie, gdyż wprowadza wiele nowych rozwiązań, dotyczących m.in. stałych ubezpieczeń czy wprowadzenia stanowiska „pomocnika w gospodarstwie”. Może wyeliminuje to choć częściowo konieczność korzystania od czasu do czasu z usług agencji pracy tymczasowej, co jest jednak kosztowniejsze. Jak mówił, MIR będzie kontrolował realizację ustawy i optował za jej udoskonalaniem.

Obecni na sali wyrażali też przekonanie, że przepisy jak zwykle nie nadążają za życiem, a wiele zagadnień będzie musiało być wyjaśniane „w biegu”, już w trakcie prac.

Obecni mieli też okazję zapoznać się z zasadami wypełniania nowych e-wniosków obszarowych i zasadami obowiązkowych ubezpieczeń upraw z dopłatą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na kolejne szkolenie o tej tematyce Sławomir Tomaszewski zaprasza na środę 28 lutego do sali OSP w Jasieńcu (gm. Rybno). Początek o 11.00.

Andrzej Wach

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)