Kolejny Olenderfest przed nami

olenderFest

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej zaprasza na II Festiwal Powideł OLENDERFEST. Impreza odbędzie się 16 września w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzębcem” w miejscowości Przejma w gminie Iłów. W gospodarstwie tym od lat kultywowana jest tradycja olenderska. Właściciele utworzyli w pomieszczeniach po byłej oborze izbę tradycji „Powidlany zakątek” oraz rozpoczęli produkcję powideł olenderskich.

W programie imprezy znajdą się pokazy gotowania powideł olenderskich oraz urządzeń i narzędzi używanych w produkcji powideł. Organizatorzy planują także zaprezentować elementy dawnej kultury i tradycji osadników nadwiślańskich, w tym wykonywanie płotów łozinowych, rzemiosło stolarskie, narzędzia do kopania i obróbki torfu oraz inne tradycyjne profesje. Atrakcją będzie też ekspozycja „Zaczęło się od sierpa”, pokazująca rozwój metod i narzędzi do zbioru zbóż.

Uczestnikom organizatorzy zapewnią oryginalne menu, w tym oczywiście powidła olenderskie, siake fusier, sytocha, porka, pieczywo orkiszowe, sery, cydr wytwarzane przez rolników będących członkami Grupy Gyllow, Czas uczestnikom umilać będą zespoły Zawołany Skład Weselny i Grzybowianki.

Projekt realizowany jest we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku, dlatego podczas imprezy będzie można obejrzeć wystawy poświęcone osadnictwu olenderskiemu na Mazowszu.

Impreza rozpocznie się o 12.00

Projekt „Magia olenderskich powideł” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Projekt „Potęga tradycji” został współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

olenderFest

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)