Od kujawiaka do oberka

echopowiatu_iłów

W Hali Sportowej w Łącku odbył się Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej pod nazwą „Od kujawiaka do oberka”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, którego członkiem jest również gmina Iłów.

Oczywiście występy zgłoszonych zespołów nie były jedyną atrakcją, bowiem w trakcie festiwalu oprócz śpiewu podziwiać można było wyroby kulinarne, kiermasz twórczości ludowej, wystawy okolicznościowe oraz prezentację produktów lokalnych.

„Iłowiacy”, jako zespół śpiewaczy, swój udział zadeklarowali w sekcji przeglądu zespołów folklorystycznych. Wykonali utwory „Za las chłopcy”, „Co ja myślę?”, „Wyszłabym za dziada” oraz „Kukułeczka”. Za kultywowanie pieśni ludowych otrzymali wyróżnienie. Do grona wyróżnionych dołączyli także Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Szczawin Kościelny”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, Zespół Śpiewaczy „Radosne Serca”, Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Ziemi Łąckiej” im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia” oraz Zespół „FOLK DANCE”.

Każde z wyróżnień odnosiło się do zupełnie innych elementów, które składały się na występ uczestników. Nie tylko samo wykonanie było ważne, ale też autentyczność, kultura muzyczna, dynamizm wykonywanych tańców czy ich nowoczesność. Jeśli z kolei przyjrzymy się bliżej konkursowi pod nazwą „Od wystawy do potrawy”, to tutaj zgromadziło się niemal 50 wystawców prezentując swoje stoiska. Głównymi kryteriami oceny była oryginalność i atrakcyjność prezentowanych na stoisku produktów, wkład pracy w wykonanie aranżacji stoiska i promocja twórczości artystycznej.

Konkurs kulinarny cieszył się niemniejszym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział ponad 60 osób. Ocenie podlegały regionalne nalewki, najsmaczniejszy wypiek oraz najlepsza potrawa. I znów jurorzy mieli pełne ręce roboty, tym bardziej, że kombinacja smaków i aromatów unoszących się nad wszystkimi stoiskami musiała być dla nich dużym utrudnieniem.

Wszystkie produkty, stoiska, podobnie jak występy zostały jednak należycie ocenione. Udział „Iłowiaków” w tym ciekawym i ważnym w regionie wydarzeniu niewątpliwie cieszy. Ich występ nie tylko wzbogacił program Festiwalu. Zasługą „Iłowiaków” jest przede wszystkim godne reprezentowanie swojej gminy, za co należą im się gorące podziękowania. Na zakończenie święta folkloru wystąpiły „Grzybowianki”, prezentując cieszący się uznaniem widzów spektakl pt. „Wesele Słubickie”.

Opr. Paulina Kotlarska

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)