Scieżki września znaczone kamieniami pamięci

echo-powiatu--droga-3838-trakt-pamieci

Zbiorowe mogiły i cmentarze żołnierskie rozsiane po powiecie sochaczewskim są niemymi świadkami największej bitwy kampanii wrześniowej- Bitwy nad Bzurą. Pragnąc ożywić pamięć o tamtych wydarzeniach, grupa pasjonatów zainicjowała powstanie stowarzyszenia „Droga 3838w Trakt Pamięci 1939”. Data zrzeszenia – 17 września 2012 – jest bardzo wymowna.

W naszych bliskich okolicach Armie „Poznań” i „Pomorze” pod dowództwem gen. T. Kutrzeby natarły na 8 i 10 armię niemiecką. Mimo początkowych sukcesów, wrogi kontratak wsparty lotniczymi bombowcami zmusił Polaków do odwrotu. Podjęto decyzję o przerwaniu okrążenia niemieckiego i przedarciu się przez Bzurę do Warszawy. Wojska koncentrowały się od 17.09.1939 na osi Iłów- Witkowice. Zmasowane naloty spowodowały ogromne straty w ludziach. Tysiące żołnierzy dostało się do niewoli, tysiące poległo, zaledwie 50 tys. dotarło do stolicy.

Dzisiaj wydarzenia te wyblakły, wielu ludzi nie wie, co 75 lat temu działo się na terenie okolicznych wsi. Kwatery żołnierskie często są zaniedbane. Stowarzyszenie „Droga 3838w Trakt Pamięci 1939”postawiło sobie ambitny cel zmiany tej sytuacji, spopularyzowania wiedzy o historycznym znaczeniu drogi, zebrania okruchów wspomnień i zaktywizowania społeczeństwa.

17 września w siedzibie stowarzyszenia w Łaziskach, odbędzie się uroczystość odsłonięcia pierwszego kamienia pamięci- pomnika „Ku chwale Bohaterom ’39”. Pod takim hasłem w hołdzie poległym, z Sochaczewa do Łazisk, po raz drugi przejedzie rajd rowerowy. Oprócz modlitwy, warty honorowej, poświęcenia pomnika i wystąpień zaproszonych gości, przewidziano wojskową grochówkę z kuchni polowych. Warto dodać, że wstęp na obchody jest wolny, a udział w takim wydarzeniu to zaszczyt i moralny obowiązek. Więcej na temat można znaleźć na stronie www.traktpamieci1939.com.pl.

Joanna Kantorska

Fot. Wizualizacja przyszłego pomnika.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)