Sołtys Roku. Aktywna pani sołtys

echo-powiatu-soltys-roku-agnieszka-domanska-adamowa-gora-gmina-mlodzieszyn

Prezentujemy sylwetki ostatnich finalistów plebiscytu Sołtys Roku. Na sam koniec została gmina Młodzieszyn i pani sołtys, która nigdy się nie nudzi.

Adamowa Góra to niewielka wieś w gminie Młodzieszyn. Jest tu około 50 domów i nieco ponad 200 mieszkańców, licząc też dzieci. Od kilku lat działa Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra. Wiceprezesem jest Agnieszka Domańska, sołtys Adamowej Góry. Funkcję tę pełni od 2011 roku.

Długo musiała ją do kandydowania namawiać ówczesna sołtys Małgorzata Hetman. W końcu zgodziła się, a mieszkańcy ją zaakceptowali. Pani Agnieszka nie chce przypisywać sobie żadnych zasług. Zawsze mówi, że to mieszkańcy, poprzedni sołtys i tak dalej. Jednak to ona od blisko czterech lat jest sołtysem i to ona skupia zainteresowanie mieszkańców, współorganizuje imprezy, bierze udział w zdobywaniu środków na potrzeby wsi.

Wiejska kronika

Adamowa Góra stawiana jest za przykład doskonałej pracy sołectwa i dobrej współpracy z samorządem gminnym. „Historia kawałka pola i imprez integracyjnych we wsi Adamowa Góra w fotograficznym skrócie” to dokument obrazujący wydarzenia w tej wsi od samego początku inicjatywy aż do roku 2012. Kronika został zauważona przez jury I edycji konkursu wojewody mazowieckiego na najaktywniejsze sołectwo. Jednym z kryteriów oceny było też istnienie funduszu sołeckiego. Tu takowy istnieje. Nie jest może oszałamiającej wielkości, ale bardzo się przydaje. Na najbliższy rok wynosi 10 tysięcy 300 złotych. Kronika Adamowej Góry zdobyła II miejsce i w nagrodę sołectwo otrzymało sprzęt nagłośnieniowy. W uroczystym wręczaniu nagród uczestniczyły zarówno obecna sołtys Agnieszka Domańska, jak i poprzednia – Małgorzata Hetman.

Tu dzieci się nie nudzą

Dzieci z terenów wiejskich niezbyt często mogą wyjechać na letnie wakacje czy zimowe ferie. Dorośli na ogół również nie mają ani czasu, ani środków, by wypoczywać w kurortach. W Adamowej Górze jednak nie muszą zamykać się w czterech ścianach. Mniej więcej w środku wsi mają stół do ping-ponga, boisko do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki, utwardzoną podłogę do zabaw tanecznych i miejsce pod dachem, więc nawet deszcz im niestraszny. To doskonała alternatywa dla siedzenia przed telewizorem czy komputerem.

W połowie lipca tego roku najmłodsi mieli tradycyjny Sportowy Tydzień. Uczestniczyło w nim około 50 dzieci, nie tylko z Adamowej Góry, ale i wsi sąsiednich.

Grupa teatralna

W Adamowej Górze mieszka grupa zapaleńców, którzy biorą się za trudne wyzwania. Do takich należy między innymi tworzenie spektakli teatralnych. Trzeba przyznać, że aktorzy za każdym razem spisują się doskonale. Wymaga to z ich strony wiele trudu i poświęcenia wolnego czasu. W każdym razie wszyscy bawią się doskonale – i widzowie, i sami artyści.

Wreszcie będzie świetlica

Już na samo jej wspomnienie sołtys Agnieszka Domańska uśmiecha się szeroko. O świetlicę wieś zabiegała od dawna. Wreszcie udało się dzięki współpracy wójt Joanny Szymańskiej z Lokalną Grupą Działania „Razem dla Rozwoju”, której siedziba znajduje się w Wyszogrodzie. Termin zakończenia budowy przewidziany jest na październik, ale firma Hegor, która realizuje inwestycję, tak sprawnie pracuje, że być może nastąpi to wcześniej.

Ładny, zgrabny budynek, o powierzchni 40 m, już cieszy oko. Niewielką część zajmuje niezbędna w takim miejscu toaleta, reszta to właśnie świetlica.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)