Odjazdowi bibliotekarze

echopowiatu_odjazdowy_bibliotekarz

14 maja już po raz trzeci z inicjatywy bibliotekarek powiatu sochaczewskiego odbył się rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Rajd zorganizowany został w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”. W roku ubiegłym uczestnicy poznawali Brochów i okolice, w tym zaś przybyli do gminy Nowa Sucha, by przemierzać jej malownicze zakątki. Pasjonaci książek i rowerów spotkali się w Kurdwanowie, miejscowości, której początki sięgają wieku XIV. Znajduje się tutaj siedemnastowieczny kościółek zbudowany z modrzewiowych bali, a w nim barokowy ołtarz i ambona z rzeźbą Jana Nepomucena. Choć niebo było zachmurzone i padał deszcz, bibliotekarze, samorządowcy, a także młodzi czytelnicy sami odnaleźli trasę przejazdu na podstawie informacji zawartych w ulotce questu historycznego „Dzieje na dwóch kółkach”.
Odgadywali zagadki i rozwiązywali łamigłówki związane z dotąd mało znaną historią okolic Kurdwanowa. Tu w roku 1915 podczas działań na froncie wschodnim Niemcy po raz pierwszy zastosowali gazy bojowe. Stężony chlor, kilkakrotnie użyty przez Niemców na tym terenie, przyniósł śmierć w męczarniach tysiącom żołnierzy z obydwu walczących ze sobą armii: rosyjskiej i niemieckiej, a także ludności cywilnej. Stąd kilka zapomnianych i na nowo odkrywanych cmentarzy z I wojny światowej w okolicach Gradówka, Borzymówki i Marysinka. Jako pierwsza poprawnie quest rozwiązała dyrektor biblioteki w Teresinie Aleksandra Starus. Po otrzymaniu pieczęci rajdu – „Odjazdowi Bibliotekarze” udali się do świetlicy parafialnej, w której mogli odpocząć dzięki uprzejmości ks. proboszcza Jacka Warzechy. Na stołach znalazły się smakowite potrawy z grilla, przygotowane przez właściciela „Stodoły nad Bzurą” Andrzeja Kalińskiego.
Po skończonym poczęstunku były quizy biblioteczne z nagrodami. Uczestnicy mieli za zadanie odgadnięcie z jakich utworów literackich pochodzą przeczytane cytaty. Na zakończenie koleżanki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie pod kierunkiem powiatowej instruktorki Anny Pałys przygotowały bibliotekarską stylizację mickiewiczowskich „Dziadów”, pt. „Dziady biblioteczne”, kończące się apelem „Kto książnice ma na względzie, temu niebo dane będzie.”
Tym optymistycznym akcentem zakończył się Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”, który na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Do zobaczenia za rok w gminie Teresin!
Elżbieta Sławek
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Suchej

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)