Ortograficzne zmagania

echopowiatu_konkurs_ortograficzny2

Po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Suchej zaprosiła uczniów szkół z terenu gminy do udziału w konkursie pod hasłem Mistrz Ortografii. Konkurs jest dwuetapowy, w finale spotykają się najlepsi uczestnicy wyłonieni w drodze szkolnych eliminacji. Tegoroczny finał odbył się w czwartek, 11 stycznia.

W konkursie brały udział reprezentacje ze wszystkich szkół, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII oraz III i III gimnazjum. Uczestnicy pisali dyktanda przygotowane przez redaktor naczelną Echa Powiatu Izabelę Goryniak, które następnie sprawdzane były przez komisję konkursową. Tym razem znacznie lepiej poradzili sobie młodsi uczniowie – najlepszy z nich zrobił tylko jeden błąd w najeżonym ortograficznymi pułapkami tekście. W starszej kategorii nie przyznano tytułu.

– Celem naszego konkursu jest przede wszystkim promowanie kultury języka ojczystego i zwiększenie motywacji do poznawania zasad ortograficznych i propagowanie dbałości o poprawność językową – mówi Elżbieta Sławek, dyrektor biblioteki. – Wiedzę ortograficzną zdobywa się przede wszystkim poprzez czytelnictwo. Rozwija się pamięć wzrokowa, a co za tym idzie robi się mniej błędów. Ja to obserwuję już na przestrzeni wielu lat, a potwierdzają te obserwacje badania naukowe – dodaje dyrektorka. Właśnie dlatego konkurs organizuje biblioteka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, a najlepsi puchary. Nagrody wręczała sekretarz gminy Hanna Frankowska-Wojda.

echopowiatu_konkurs_ortograficzny1

Wyniki konkursu:

Kategoria klasy IV-VI

I miejsce – Szymon Świderski SP Kozłów Biskupi

II miejsce – Weronika Kijo SP Kozłów Biskupi

III miejsce – Jakub Wysocki SP Kozłów Szlachecki

Wyróżnienie – Jakub Jaworski SP Kurdwanów

Drużynowo Mistrzem Ortografii w tej kategorii została Szkoła Podstawowa w Kozłowie Biskupim, drugie miejsce SP Kozłów Szlachecki, trzecie SP Nowa Sucha, czwarte SP Kurdwanów

Kategoria klasy VII oraz klasy II i III gimnazjum

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Aleksandra Orlikowska SP Kozłów Biskupi

Anna Bartosiewicz SP Kozłów Szlachecki

III miejsce – nie przyznano

Drużynowo Mistrzem Ortografii w tej kategorii została Szkoła Podstawowa w Kozłowie Biskupim, II miejsce SP Nowa Sucha, III. SP Kozłów Szlachecki, IV. SP Kurdwanów.

A oto tekst, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy z młodszej kategorii wiekowej:

Żurawina, grejpfruty, rzeżucha to straszne obrzydlistwa – uważał Ambroży. Ich ohydny smak nijak miał się do pizzy czy kebabu. To było prawdziwe pożywienie, a nie jakieś tam warzywa. Cóż, że mama namawiała, nierzadko niemal płacząc. Ambroży hardo sprzeciwiał się jakimkolwiek zmianom w diecie. I ku rozpaczy wszystkich przekształcał się w obżartucha. Beztroska nie mogła jednak trwać długo, a kara była sroższa niż się spodziewał. Zaczął cierpieć na bezsenność, zaś kiedy zasypiał, śniły mu się prawdziwe horrory. Bał się zmrużyć oko. Co rychlej powędrował więc do dietetyczki, mając nie mało, a dużo na sumieniu. Po drodze omal nie stchórzył, jednakże, haniebnie spóźniony, dotarł we właściwe miejsce. Był to mały domek obrośnięty ciemnozielonymi bukszpanami, w przedsionku którego spotkał podobnych sobie delikwentów. Okazało się, że młodzież często ma problem z pohamowaniem niezdrowych apetytów. Ale nigdy nie jest za późno, by ruszyć z kopyta i wykazać się hartem ducha. I Ambrożemu się udało, bakłażany, jeżyny i ogórki na dobre rozgościły się w jego menu.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)