Teresin i Nowa Sucha wśród najlepszych gmin w Polsce

echopowiatu_Ranking_gmin_2017

Dwa samorządy wiejskie z naszego powiatu – Teresin i Nowa Sucha znalazły się na bardzo dobrych miejscach niezależnego rankingu najlepszych samorządów 2017 roku, organizowanego już po raz XIII przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Ranking Najlepszych Samorządów Rzeczpospolitej 2017 to jedna z bardziej prestiżowych klasyfikacji. Dlatego samorządy chlubią się udziałem w nim, choć są i tacy, którzy do tego typu zestawień podchodzą ostrożnie, bez przesadnej euforii. Przy okazji tego rankingu, którego wyniki ogłoszono w minionym tygodniu, rozdano również statuetki w kategorii innowacyjny samorząd i wykorzystanie środków unijnych.

Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na 3 główne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ocenia się sprawozdania budżetowe oraz dane, które przekazały do Rankingu samorządy. Nad prawidłowym przebiegiem oceny samorządów czuwa kapituła pod przewodnictwem byłego premiera Jerzego Buzka.
W tegorocznej edycji zestawienia wyróżnione zostały jednostki samorządu terytorialnego, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. To zestawienie to najlepsze samorządy, które zdaniem kapituły zarządzają właściwie, doskonale gospodarują swoimi finansami, tworząc przy tym przestrzeń do realizacji zadań publicznych na najwyższym poziomie.

Teresin i Nowa Sucha
Wśród gmin wiejskich samorząd gminy Teresin zajął bardzo dobre 7. miejsce (przed rokiem była to 9. pozycja), zaś samorząd gminy Nowa Sucha znalazł się na 20. miejscu.
Uroczyste wręczenie dyplomów i przedstawienie wyników Rankingu miało miejsce w 23 listopada w Jarocinie. Na uroczystości samorząd gminy Teresin reprezentowali Marek Olechowski, wójt gminy oraz Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy. Wójt Olechowski nie krył radości i satysfakcji z tak wysokiej pozycji gminy Teresin w tym zestawieniu. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, to była dla nas niespodzianka. Cenię ten ranking za to, że jest takim, na który wpływu nie ma praktycznie gmina, tylko kapituła. Na podstawie swoich twardych i wyznaczonych z góry reguł określa te najlepsze samorządy. Jest to dla nas dużą satysfakcją – mówił w wypowiedzi dla Radia Sochaczew. Z kolei trochę inne podejście do tego typu rankingów ma Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha. Traktuje bowiem takie zestawienia trochę z przymrużeniem oka, bo jak uważa, trudno jest porównywać sytuację poszczególnych gmin. Jednak zauważa, że dla gminy Nowa Sucha to z pewnością promocja, zwłaszcza, że jest to ranking ogólnopolski.

Wysoko Mszczonów, Błonie czy Ożarów
Na bardzo dobrych miejscach uplasowały się też samorządy pobliskie, jak choćby Mszczonów, Błonie czy Ożarów Mazowiecki. Oto zestawienie:

Zasady rankingu
Ocenie podlegają wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych oraz dane podane przez samorządy. Co do zasady w rankingu nie jest uwzględniana Warszawa, ze względu na jej wielkość i inny ustrój prawny. Ranking ma charakter dwuetapowy. W pierwszym analizuje się sprawozdanie budżetowe wszystkich gmin i miast. Po przeliczeniach 250 gmin wiejskich, które uzyskały najlepsze wyniki, oraz wszystkich miast na prawach powiatu, najlepsi kwalifikują się do II etatu. Do tych gmin wysyłane są ankiety z zestawem 37 pytań. W II etapie wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych są przeliczane ponownie (bez wskaźnika dotyczącego limitu zadłużenia).
W tym roku do rankingu głównego wcielone też zostały pytania, które wcześniej zadawano w ramach Rankingu Innowacyjny Samorząd. Pytano m.in. o liczbę e-usług świadczonych przez gminę, szkolenie dla pracowników urzędu w zakresie ICT, wsparcie szkoleń dla mieszkańców z zakresie ICT lub czy w gminie działa elektroniczny system informacji przestrzennej, ile w gminie jest stanowisk komputerowych dostępnych dla mieszkańców, czy gmina dysponuje SMS-owym systemem informacji/ostrzeżeń, ile komputerów w szkołach przypada na 100 uczniów, jaki odsetek szkół ma szerokopasmowy Internet, działania gminy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej i mobilności miejskiej.
opr. as

Na zdjęciu –  Marek Olechowski, wójt gminy Teresin z Bogdanem Linardem, przewodniczącym Rady Gminy i z Jerzym Buzkiem (w środku), przewodniczącym Kapituły Samorządów

Fot. Urząd Gminy Teresin

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)