Bitwa w Bronisławach 4 kwietnia 1944r.

Bren w rękach partyzantów podczas powstania w Kampinosie

W pamięci mieszkańców i badaczy dziejów Ziemi Sochaczewskiej przechowuje się wiele wspomnień o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Jednym z nich jest historia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej o kryptonimie „Socha”, który 4 kwietnia 1944 r., został osaczony przez Niemców i w krwawym boju doszczętnie rozbity w Bronisławach. W tym roku przypada 70 rocznica tych dramatycznych wydarzeń.

W dniu 4 kwietnia 1944 r. OP „Socha”, w sile 25 ludzi,  z rejonu Żyrardowa dotarł ok. 3.00  do miejscowości Bronisławy  w gminie Rybno. Na postój w tej wsi wybrano kwaterę w gospodarstwie Jana Wagnera. O godzinie 5.00 dowódca oddziału „Socha” otrzymał wezwanie stawienia się na odprawie komendy w Sochaczewie.

Nad ranem przybył goniec od komendanta powiatu z rozkazami. Mam osobiście zgłosić się do niego w Sochaczewie, w celu omówienia zadań na najbliższą noc”- relacjonował „Mścisław”.

Wobec powyższego, dowodzenie nad OP „Socha” objął sierż. pchor. „Lech”. Wtedy też oddział został wykryty przez Niemców, którzy skrycie szykowali się do natarcia. Kilka minut po godzinie 9.00 (wedle innych relacji ok 13.00), partyzanci, czując się bezpiecznie, szkolili się z obsługi ręcznego karabinu maszynowego. Właśnie w tym momencie zostali zaatakowani z trzech stron przez oddziały niemieckie. Siły wroga, zebrane z Sochaczewa, Chodakowa, Bielic i Łowicza szacowano na ok.500 ludzi. Byli to żandarmi, policja granatowa, żołnierze różnych formacji min Schutzpolizei, SA, SD i lotników. W sumie do transportu użytych w akcji oddziałów wykorzystano 8 samochodów ciężarowych i 3 osobowe…

Więcej w artykule Jakuba Wojewody!

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Pingback: Patrząc śmierci w oczy - Echo Powiatu

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)