Dwadzieścia lat z patronem

echopowiatu_20-lecie_z_patronem_SP_Rybno (1)

W 1997 roku rybnowska Szkoła Podstawowa otrzymała zaszczytnego patrona. Został nim wybrany spośród wielu kandydatów Zygmunt Pruski. I właśnie 1 grudnia w odświętnie przybranej szkolnej sali gimnastycznej, wypełnionej po brzegi zgromadzonymi gośćmi, odbyła się uroczystość obchodów 20-lecia tej pamiętnej chwili, poprzedzona mszą świętą w rybnowskim kościele.

echopowiatu_20-lecie_z_patronem_SP_Rybno (2)

Wśród licznie zgromadzonych dostojnych gości była m.in. wnuczka patrona Elżbieta Możdżyńska, kombatanci II Wojny Światowej Leokadia Nalbert i Edward Janiak, dyrektor biura poselskiego Macieja Małeckiego Łukasz Gołębiowski, proboszcz parafii ksiądz Andrzej Sałkowski, przedstawiciele władz powiatowych – Bożena Samson, Wanda Dragan i Andrzej Grabarek, samorządowców gminnych z Rybna, Młodzieszyna i gminy Sochaczew, byli dyrektorzy i pracownicy szkoły, liczne dyrekcje i nauczyciele okolicznych szkół oraz przede wszystkim gorąco witani absolwenci szkoły i jej uczniowie.

Dyrektor szkoły Aleksandra Wolanin wraz z zastępcą Radosławem Ulickim wręczyła pamiątkowe medale dwudziestolecia nadania imienia patrona czołowym sponsorom, absolwentom i przyjaciołom szkoły. Ci zrewanżowali się prezentami dla szkolnych pracowni i życzeniami dalszego rozwoju.

Wspomnienia, wspomnienia…

echopowiatu_20-lecie_z_patronem_SP_Rybno (4)

Wnuczka Zygmunta Pruskiego Elżbieta Możdżyńska dziękowała za zaproszenie i z wyraźnym wzruszeniem wspominała swojego dziadka, a Leokadia Nalbert czasy wojny i przedwojennej nauki w tej szkole, jej warunków i tajnego wojennego nauczania organizowanego przez Zygmunta Pruskiego.

Głos zabierali także inni goście, a z ich wypowiedzi wynikała radość ze spotkania i powrotu do swoich dawnych, często jeszcze przedwojennych pieleszy…

Wspominali też Zygmunta Pruskiego. Był bowiem patron szkoły postacią nietuzinkową – nauczyciel, organizator tajnych komórek ZNP i tajnego nauczania w powiecie sochaczewskim, uczestnik ruchu oporu, działacz ludowy i związkowy. Z jego inicjatywy w okresie okupacji hitlerowskiej w Rybnie działało przez cały czas tajne nauczanie na poziomie szóstej i siódmej klasy, obejmujące naukę języka polskiego, geografii, historii i matematyki. Był też założycielem gimnazjum, w którym uczyło się około 100 uczniów z rodzin chłopskich i robotniczych.

Szkoła działała więc bez okupacyjnej przerwy, co jest tym ważniejsze, że jej początki są nieznane. Posiadane dokumenty pozwalają sądzić, że istniała jeszcze przed 1863 rokiem. Jej historię oraz historię życia i działalności politycznej i związkowej patrona szkoły patrona przedstawiali zebranym uczniowie, a uzupełniały je występy młodych artystów.

echopowiatu_20-lecie_z_patronem_SP_Rybno (3)

O historii Rybna i okolic treściwie, ale wyczerpująco opowiadał zebranym Aleksander Grzegorz Turczyk – sochaczewski historyk, znakomity znawca tego tematu, autor wielu opracowań dotyczących historii ziemi sochaczewskiej, jednocześnie potrafiący przystępnie przekazać swoją wiedzę. I jak się okazuje, na terenie dzisiejszego Rybna jeszcze w 1935 roku odnaleziono artefakty pozwalające przypuszczać, że starożytna kultura na tym terenie istniała już w III tysiącleciu przed naszą erą. Prelegent nie pomijał i aspektów humorystycznych, bo do dziś znane jest powiedzenie „wyszedł jak Zabłocki na mydle”, a właśnie rodzina Zabłockich władała przez pewien czas tą miejscowością.

Akademię i uroczystość uzupełniały wystawione na szkolnych korytarzach tablice przedstawiające wygląd szkoły przed laty, jej kolejne dzieje i przebudowy, uczniów i nauczycieli, a zwieńczeniem wystawy była Księga Pamiątkowa, w której szacowni goście mieli okazję pozostawić swoje wpisy.

A okazją do całkiem prywatnych i nieoficjalnych spotkań, rozmów i wspomnień był poczęstunek, na który wszystkich obecnych zaprosiła dyrektor Aleksandra Wolanin.

Andrzej Wach

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)