OSP Paprotnia po raz kolejny najlepsza

echopowiatu_zawody_straackie_20172

Powiatowe zawody strażackie dla ochotniczych jednostek straży pożarnych z terenu powiatu sochaczewskiego to duże wydarzenie. Rywalizacja w kilku konkurencjach, a w tym roku dla najlepszej drużyny – samochód osobowy podarowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Było o co powalczyć.

17 września w Rybnie, na stadionie gminnym przy ul. Wyszogrodzkiej, rozegrano Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP. Na szczęście deszczowa pogoda już na sam finał – wręczania nagród – nie pokrzyżowała imprezy.

Nie zabrakło gorącego dopingu, a rywalizacja, oczywiście fair play, bardzo zacięta trwała do ostatniej sekundy, każda bowiem drużyna chciała pokazać się z jak najlepszej strony. W punktacji ostatecznej liczyły się ułamki sekund. Zawody z pewnością były bardzo widowiskowe i skupiły nie tylko strażaków, ale ich rodziny i samych mieszkańców powiatu, a także samorządowców, wśród których był m.in. poseł Maciej Małecki, wójtowie, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Nie mogło zabraknąć władz powiatu: Jolanty Gonta, starosty sochaczewskiego, jej zastępcy Tadeusza Głuchowskiego i Bożeny Samson, członka Zarządu Powiatu, którzy nie tylko dopingowali zawodników, ale wręczali im puchary, medale i nagrody.

Konkurencje

Zawody składały się z dwóch konkurencji typowo pożarniczych, tj. sztafety pożarniczej, czyli biegu 7×50 m z przeszkodami, a te były bardzo różne – równoważnia, ściana, płotki lekkoatletyczne oraz przeszkody związane ze sprzętem pożarniczym, np. podłączenie odcinka wężowego do rozdzielacza. Ciekawostką było też to, że strażacy zamiast pałeczki sztafetowej przekazywali sobie prądownicę. Druga konkurencja, której należało stawić czoła, to ćwiczenia bojowe – strażacy rozwijają odcinki wężowe, budują linię wężowe. Ćwiczenie kończy się efektownym podaniem wody i strąceniem stojących pachołków.

Zawody te to rywalizacja sportowa, okazja do wspólnego spotkania, ale i doskonalenie zdolności strażackich. Należy wspomnieć, iż zawody powiatowe poprzedzone są eliminacjami – rozgrywkami przeprowadzonymi w gminach. A więc każda gmina ma swoją drużynę w zawodach powiatowych, które przeprowadzane są co dwa lata – w 2015 r. odbyły się w Teresinie.

W niedzielę wystartowały drużyny – po jednej najlepszej z każdej gminy plus drużyna, która wygrała poprzednie zawody, czyli jednostka OSP z Paprotni, która za kilka dni obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia.

Wystartowały też dodatkowo drużyny młodzieżowe, a także kobiece.

Zbiórka dla byłego komendanta

Podczas sportowego wydarzenia w Rybnie odbyła się loteria, zbiórka datków pieniężnych przeznaczonych na rehabilitację byłego Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie, st. bryg. w st. spocz. Pawła Kubiaka. Organizatorem zbiórki było OSP Rybno. Można też było wspomóc zbiórkę także korzystając z przelotu helikopterem nad gminą – chętnych nie brakowało.

Zwycięzcy

Dla zwycięskiej drużyny, obok pucharu i medali, czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz nagroda główna – sprawny technicznie, w dobrym stanie samochód osobowy, który służył w jednostce powiatowej PSP. A w głównej kategorii mężczyzn wygrała – tak jak rok temu – drużyna OSP z Paprotni. Puchary wręczył poseł RP Maciej Małecki, a kluczki do auta przekazała starosta Jolanta Gonta. Strażacy z Paprotni postanowili jednak, że sprzedadzą otrzymany pojazd a otrzymane pieniądze przekażą na leczenie Pawła Kubiaka. W drużynie żeńskiej triumfowały dziewczęta z Rybna a puchar w strugach deszczu wręczył im wójt Rybna Grzegorz Kropiak.

Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z jednostkami OSP z terenu powiatu – na czele z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sochaczewie. Stąd też na zawodach nie mogło zabraknąć st. bryg. Piotra Piątkowskiego, komendanta powiatowego PSP w Sochaczewie, jego zastępcy Wiesława Gorzkiego i Andrzeja Tkaczyka, prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sochaczewie.

Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:

Młodzieżowe drużyny jednostek strażackich

1. Budki Piaseckie

2. Nowa Sucha

3. Szymanów

4. Śladów

Kobiece drużyny OSP

 1. OSP Rybno
 2. OSP Nowa Sucha
 3. OSP Budki Piaseckie
 4. OSP Kozłów Szlachecki

Zawody drużynowe seniorów

 1. OSP Paprotnia
 2. OSP Rybno
 3. OSP Szymanów
 4. OSP Nowa Sucha
 5. OSP Brzozów
 6. OSP Wólka Smolana
 7. OSP Janaszówek

Nie startowała drużyna z gminy Młodzieszyn.

Zawody strażackie były także okazją do podziękowania jednostce OSP Brzozów za pomoc w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny. Podziękowania te skierował Michał Safjański, sochaczewski komendant powiatowy policji, a list wręczył Andrzejowi Kalisiakowi, dowódcy OSP Brzozów Paweł Dubielecki, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji powiatowych zawodów strażackich. Niestety, pogoda nam nie dopisała, ale mimo to widać było jak wspaniałe mamy drużyny, zarówno młodzieżowe, jak i dorosłych. Możemy czuć się bezpieczni mając takich szybkich, sprawnych strażaków w naszym powiecie – mówiła na zakończenie imprezy Jolanta Gonta.

Anna Syperek

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 5)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 5)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 5)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 5)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 5)

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 5)

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)