100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dachowej

echopowiatu_100-lecie_osp_dachowa (6)

16 września na terenie strażnicy OSP Dachowa odbyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Tak pięknym jubileuszem jednostka może poszczycić się jako jedyna w gminie Sochaczew, ale jest również jedną z najstarszych w powiecie sochaczewskim.

Uroczystość rozpoczęła się mszą polową odprawioną przez proboszcza parafii w Kozłowie Biskupim Jacka Grzywacza. Kapłan w swej homilii wyraził ogromną wdzięczność za wszystko, co dla kościoła jak i dla wszystkich ludzi robią strażacy z OSP Dachowa, bo posługa strażaka to bardzo często narażanie swojego życia, by ratować życie i mienie innych.

Następnie Krzysztof Zieliński przybliżył wszystkim zebranym historię 100-letniej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dachowej. Na tę okoliczność został wydany specjalny biuletyn, zawierający wszystkie gromadzone przez sto lat dane o jednostce, która została utworzona w 1917 roku. Początkowy okres działalności był bardzo trudny, ale chęć działania społeczności wiejskiej i niesienia pomocy doprowadziła do zbudowania drewnianej strażnicy oraz pozyskania sprzętu i wyposażenia, m.in. konnego beczkowozu. Wraz z upływającym czasem jednostka ulegała zmianom, były lepsze i gorsze czasy, ale trwa do dziś nieprzerwalnie od 100 lat, bo zawsze znajdowali się strażacy, ludzie bardzo często pełni charyzmy, którzy o nią dbali.

Kolejnym punktem uroczystości było nadanie odznaczeń i wyróżnień. Druhowie zostali za swoje zasługi i odznaczeni złotym, brązowymi i srebrnymi medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, a także otrzymali wyróżnienia.

Złotym medalem odznaczono:

Jerzego Broniszewskiego

Srebrnym medalem odznaczono:

Tadeusza Dałka

Krzysztof Zielińskiego

Zdzisława Góreckiego

Andrzeja Kowalskiego

Kamila Broniszewskiego

Andrzeja Cichockiego

Brązowym medalem odznaczono:

Konrada Góreckiego

Krystiana Ciekielskiego

Daniela Walczaka

Odznaką Wzorowy Strażak zostali wyróżnieni:

Jarosław Kasztelan

Paweł Wilamowski

Paweł Pieńkowski

Wiktor Zieliński

Krzysztof Olszewski

Sławomir Jaskółka

Podczas tak znakomitego jubileuszu, jakim było 100-lecie OSP Dachowa, padło wiele ciepłych i pełnych uznania słów od przybyłych gości. Za odwagę i poświęcenie strażakom dziękowali:

Poseł, Maciej Małecki: 100 lat OSP Dachowa, to historia pisana męstwem, poświęceniem i odwagą tych, którzy od 1917 r. ratowali ludzkie życie, mienie. W słowach trudno zawrzeć, to co wszyscy czują, bo trudno jest wyrazić wdzięczność za bezinteresownie niesioną pomoc. Życzę Wam drodzy strażacy, abyście zawsze wracali cali i zdrowi do domów po zakończonej akcji. Niech św. Florian Wam błogosławi.

Radny sejmiku, Mirosław Adam Orliński: Jubileusz stulecia to jest zawsze moment, kiedy biegniemy wspomnieniami w przeszłość, patrzymy na to co już było, ale patrzymy także na to, co jest teraz i widzimy jak ta straż funkcjonuje i jaką ma przyszłość. Bo to jest bardzo ważne, że kolejne pokolenia wychowują swoich następców. Pamiętam, jak kilka lat temu strażacy z jednostki OSP Dachowa, nie bacząc na niebezpieczeństwo i wszystko wokół, pędzili do akcji i mieli wypadek. Wypadek, w którym mój przyjaciel Robert Zieliński, młody chłopak, bardzo mocno ucierpiał, ale również i inni strażacy wtedy doznali poważnych urazów. I wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, że oni nie myślą o sobie, ale zawsze myślą o innych i to jest wspaniałe. Za te wybitne zasługi, determinację i chęć niesienia pomocy innym oraz za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego Samorząd Województwa przyznał medal pamiątkowy Pro Masovia dla OSP Dachowa. W ramach podziękowania przekazuje również dyplomy uznania dla Zdzisława Góreckiego, Jerzego Broniszewskiego, Krzysztofa Zielińskiego i Andrzeja Cichockiego. Życzę wszystkiego dobrego, dalszych sukcesów i rozwoju.

Starosta Jolanta Gonta: Przyszliśmy dziś wyrazić naszą wdzięczność. Jednym z zadań starostów jest dbanie o bezpieczeństwo całego powiatu i wiemy doskonale, że jednostki ochotniczej straży pożarnej to są ci, którzy idą pierwsi do zdarzenia, którzy są zawsze na pierwszej linii frontu, bo są najbliżej. Nam bardzo zależy, aby jednostki OSP były w każdej miejscowości, bo wtedy wiemy, że akcja zaczyna się odpowiednio wcześnie, a później włączają się kolejne straże pożarne. Za tą waszą wspaniałą pracę serdecznie dziękujemy.

Wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński: Minęło sto lat wielkiej i wspaniałej pracy. Tu w Dachowej to szczególny jubileusz, bo jak czytamy w historii, w każdym domu był strażak albo był związany ze strażą, czyli można powiedzieć, że cała wieś Dachowa to Ochotnicza Straż Pożarna. Jakie to wspaniałe, że mieszkańcy tak wzajemnie sobie ufają i pomagają. Strażak to wspaniały i wielki człowiek. Człowiek jest tutaj najważniejszy. Możemy mieć różne sprzęty, albo ich nieraz nie mieć, ale jeśli działamy wspólnie to dochodzimy do celu i go osiągamy. Przez te sto lat strażacy wielokrotnie poświęcali swoje życie, zdrowie dla ratowania mienia mieszkańców i nigdy nie brakowało ducha niesienia pomocy. Za te wszystkie lata pracy my wszyscy z całego serca Wam składamy serdeczne podziękowanie. Życzymy Wam zdrowia, pomyślności i rozwoju organizacji. I życzymy Wam aby zawsze byli wspaniali ludzie niezależnie od pory dnia czy nocy zawsze gotowi do niesienia pomocy innym.

Prezes OSP Dachowa Zdzisław Górecki: Chciałbym podziękować wójtowi, Radzie Gminy i wszystkim, którzy nas wspierali i nam pomagali. Dziękuję również naszemu komendantowi, bo gdyby nie on to pewnie nie byłoby tego jubileuszu. Dziękuję również wszystkim strażakom.

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)