Bezpieczeństwo oczami najmłodszych

echo_powiatu_konkurs_krus

W siedzibie gminy Sochaczew rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.

Konkurs ma na celu uświadomienie dzieciom, ale też i ich rodzicom, niebezpieczeństw, z jakimi mogą spotkać się w gospodarstwie rolnym. Jak powiedziała nam Marlena Kowalska, kierownik sochaczewskiej placówki KRUS-u, konkurs dedykowany był dzieciom ze szkół podstawowych w dwóch kategoriach klasy 0-3 i klasy 4-6. – Temat był bardzo trudny – dodaje kierownik KRUS – co nie miało wpływu na ilość prac nadesłanych na konkurs. W sumie wpłynęło 239 prac. 133 w pierwszej kategorii wiekowej i 106 w drugiej, nagrodzono ponad 50 prac.

Jak z kolei mówi Sławomir Tomaszewski z Mazowieckiej Izby Rolniczej, świadomość tak wśród rolników jak i wśród ich dzieci wzrasta, co przekłada się na mniejszą ilość wypadków w gospodarstwach wiejskich. I jak dodaje, tegoroczne prace nadesłane na konkurs były na bardzo wysokim poziomie. -Bezpieczeństwo na wsi, to temat ważny i nie należy go pomijać – dodał. Jak podkreśla, w gospodarstwach wciąż przybywa maszyn, coraz więcej jest też środków chemicznych wykorzystywanych do pielęgnacji roślin. – Warto propagować bezpieczne zachowania i bezpieczną pracę w gospodarstwie rolnym, ma to wpływ na zmniejszenie liczby wypadków. Im wcześniej dzieci i młodzież zapoznają się z niebezpieczeństwami czyhającymi na wsi, tym mniej wypadków będzie miało miejsce na wsiach. Tomaszewski zadeklarował również, że konkurs będzie odbywał się cyklicznie.

Paweł Pajka

echo_powiatu_konkurs_krus1

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)