Kierowco, nie poluj na pasach

echopowiatu_kierowco_nie_poluj_na-pasach2

„Nie jeździj po pasach jak Kubica, dla nas też jest ta ulica”, „Kierowco tirowco jedź łagodniej, żeby na drodze było pogodniej”, „Zebry się nie boimy, bezpiecznie na nią wchodzimy. Odblaski nosimy nie tylko, gdy kierowcę widzimy”, „Noszę kaski i odblaski- chodzę przez zebry w paski” – z transparentami takiej treści maszerowali po pasach w Kożuszkach Parcel uczniowie III i VII klasy Szkoły Podstawowej w Feliksowie. A wszystko to w ramach policyjnej akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”, realizowanej już po raz drugi na terenie powiatu sochaczewskiego przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie i szkoły podstawowe.

echopowiatu_kierowco_nie_poluj_na-pasach1

17 października odbył się happening na przejściu dla pieszych w Kożuszkach, w gminie Sochaczew. Uczniowie ze szkoły w Feliksowie wraz z nauczycielami przyjechali szkolnym autobusem na parking przy stacji paliw. Tu wraz z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego i Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii KPP w Sochaczewie, wyposażeni w kamizelki, różne gadżety odblaskowe oraz kolorowe plakaty z wizerunkiem zebry będącej symbolem akcji, apelowali do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych. Wręczali też kierowcom ulotki, uczulali ich, by ci zwracali uwagę przed przejściami na pasach i zdejmowali nogę z gazu.

Młodzież miała ze sobą własnoręcznie przygotowane transparenty, które wykonywała w szkole podczas zajęć lekcyjnych. Za przygotowanie tej akcji z ramienia szkoły odpowiadała pedagog szkolna Paulina Kocimska. Inicjatorem tej akcji na terenie całego Mazowsza jest Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Stąd też aktywny udział policjantów z naszego powiatu w tym działaniu. Zanim jednak uczniowie udali się na akcję, w szkole policjanci odbyli z nimi krótką pogadankę, mówiąc m.in. jak ważne jest noszenie ze sobą w drodze do szkoły odblasków, czy to zawieszonych do plecaka czy ubrania. Przestrzegali też, by przechodzić przez drogę wyłącznie na pasach. – Ta profilaktyczna akcja ma uczyć dzieci i młodzież, jak należy prawidłowo zachowywać się na drodze, że należy stosować się do znaków drogowych. Skupiamy się nie tylko na przekazaniu teorii, ale też pokazujemy, jak zachowywać się na drodze – mówią policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii KPP w Sochaczewie.

echopowiatu_kierowco_nie_poluj_na-pasach3

To cykliczne spotkania uczniów tej szkoły z policjantami. W minionym miesiącu szkołę odwiedził policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Sochaczewie. Celem spotkania była prelekcja na temat bezpieczeństwa połączona z  prezentacją multimedialną. Omówione zostały zasady poruszania się po drogach, prawidłowego korzystania z autobusu, zachowania wobec osoby obcej.

– Dzięki takim akcjom, spotkaniom, pogadankom z policjantami nasza młodzież będzie wiedzieć, jak należy prawidłowo i właściwie zareagować w momencie zdarzenia drogowego, ale też jak być bezpiecznym użytkownikiem ruchu – mówi Dorota Borek, przewodnicząca Rady Rodziców w Feliksowie, radna, która i tym razem uczestniczyła z uczniami w akcji na pasach.

Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety, znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam, gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny. Jednak znaczna część uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie.

as

echopowiatu_kierowco_nie_poluj_na-pasach4

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)