Pierwszy jarmark adwentowy w gminie Sochaczew

echopowiatu_jarmark_adwentowy_2016 (5)

 

W minioną niedzielę, 27 listopada, w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Gawłowie, odbywał się Jarmark Adwentowy. To pierwsza edycja takiej niezwykłej wystawy. Niezwykłej, ponieważ wszystko przebiegało w niezwykłym, adwentowym klimacie. Od wystaw i straganów, po oprawę muzyczną.

Jarmark rozpoczął się o 11.00 od przemówienia wójta Gminy Sochaczew, Mirosława Orlińskiego, który powiedział: – Muszę przyznać, że jestem zaskoczony przygotowaniem, wystawiennictwem, a także ilością przybyłych osób. Jest to wspaniała impreza, która pokazuje nam wszystkim, że nadal można w piękny sposób kultywować nasze tradycje, obyczaje, historię i wszystko to, co jest związane z adwentem. Ten jarmark, to naprawdę wyjątkowa impreza.

Tuż po przemówieniu wójta, głos zabrał sołtys Altanki, Tadeusz Malinowski: – Jest to bardzo dobra promocja naszego regionu. Jestem zadowolony, ponieważ przybyło dziś do Gawłowa mnóstwo wystawców i wielu, wielu gości, także frekwencją jestem mile zaskoczony. Mam nadzieję, że to nie ostatnia taka impreza!.

Na koniec głos zabrał Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie: – Nie spodziewałem się, że będzie tutaj tak kolorowo. To koniec listopada, a panuje tu naprawdę świąteczna atmosfera. Przyznam się, że nie każdy stragan zdążyłem zobaczyć, ale za moment wszystko to nadrobię. Póki co polecam wszystkim frykasy do jedzenia i podkreślę, że bardzo cieszy mnie liczna frekwencja.

Potrawy i ozdoby
Rzeczywiście! Jarmark rozpoczął się o 11.00, ale już od 10.00 trudno było o miejsca parkingowe i na terenie szkoły, i poza nią. Już na wstępie uwagę przykuwała szopka z żywymi zwierzętami, która cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem najmłodszych uczestników jarmarku. Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gawłowie swoje wyroby i produkty zaprezentowało ponad czterdziestu wystawców z całego regionu. Zapytaliśmy jednego z wystawców o prezentowane podczas jarmarku wyroby: – Wpisując się w temat, który jest dziś dominujący, mamy mnóstwo świątecznych przypraw, które doskonale będą pasować do świątecznych potraw. Polecamy zioła, których aromat sprawi, że świąteczny czas będzie naprawdę aromatyczny. Na koniec powiem, że bardzo podoba mi się zaangażowanie innych wystawców. Nawiązaliśmy wiele nowych i ciekawych znajomości z innymi producentami wyrobów regionalnych. O niektórych potrawach dowiedziałem się dziś po raz pierwszy i przyznam, że są naprawdę pyszne – mówił Krzysztof Krawiec. Oprócz potraw, sporym zainteresowaniem cieszyły się też świąteczne ozdoby, obrazy i ręcznie haftowana pościel.

Na koniec poprosiliśmy o komentarz jedną z organizatorek, Agnieszkę Offerczak-Ciurę, która powiedziała: – To pierwszy taki gminny jarmark adwentowy, dlatego mimo ogromnego stresu, bardzo cieszymy się z tego, że udało nam się wszystko to spiąć. Na pomysł wpadłyśmy razem z moją koleżanką, Beatą Szustkiewicz. Obie mamy bardzo artystyczne dusze i pomyślałyśmy, że warto byłoby zrobić na terenie wiejskim taki jarmark, ażeby nasi mieszkańcy mogli tu przyjść i wspólnie z nami się zintegrować. Dodam, że oprócz atrakcji głównej, czyli tych wszystkich wspaniałych wystawców, przez cały dzień trwają występy, a śpiewają i grają dzieci z naszej szkoły. Prawdziwą petardą był jednak występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, a na sam koniec najmłodsi mogli sprawdzić swoje siły w konkursie piernika.

Słodko i śpiewająco
Słodyczy w postaci pierników dla najmłodszych również nie zabrakło. Starsi uczestnicy jarmarku raczyli się pysznym chlebem, pasztecikami i bigosem. Zapytaliśmy jednego z przybyłych gości, Zbigniewa Zadrożnego, jak zapatruje się na takie inicjatywy. Odpowiedział: – Powiem, że tak przyglądam się tym wszystkim cudom i bardzo się cieszę, że tak to wygląda. Można by częściej robić takie akcje, bo pierwszy raz widzę takie spore zgromadzenie. Cieszę się, że tak dużo zdolnych ludzi mogliśmy tu dziś widzieć. Proszę zauważyć, że zaprezentowali się tu i rękodzielnicy, ale też zdolni, młodzi śpiewacy.

Jarmark potrwał do 17.00, a po oficjalnym zakończeniu przez dyrektor szkoły w Gawłowie Ewę Grzelak, mogliśmy jeszcze uraczyć się specjałami regionalnej kuchni, a także wspólnie posłuchać pastorałek.

Wojciech Hamedinger

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Podczas jarmarku odbył się również Konkurs na Pierniczek Roku 2016, którego organizatorem był wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzieci, dorośli i grupy zgłaszały swoje ręcznie przygotowane pierniczki, tworząc jednocześnie obleganą przez gości niepowtarzalną wystawę piernikową. 

Najliczniej do konkursu przystąpiły dzieci. Nie zabrakło również odważnych dorosłych i zorganizowanych grup. Przepięknie, fantazyjnie ozdobione pierniki były ogromną atrakcją na jarmarku. Kunszt, z jakim zostały wykonane przykuwał uwagę i podziw licznie zwiedzających gości.

Wójt Orliński jako organizator był fundatorem statuetek, które zostały wręczone zwycięzcom, natomiast sponsorzy ufundowali upominki.

Wyniki konkursu

W kategorii  dzieci :

I miejsce – Kacper Łażewski, przygotował cudowną stajenkę

II miejsce – Emilia Ogrodowska

III miejsce – Maria Olobry

Wyróżnienia

Zosia i Antek Siekiera, Weronika i Klaudia Stasiak, Kinga i Amelia Bałdyga, Edward Bożewski, Antonina Gogół, Adam Dąbrowski, Sebastian Chłystek

W kategorii  dorośli:

I miejsce – Anna Jelonek, przygotowała piękną zaśnieżoną choinkę

II miejsce Aneta Borzewska

III miejsce Aneta Rynkiewicz

 W kategorii  cukiernia, piekarnia , grupa

I miejsce – Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie

II miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie

III miejsce – Anglojęzyczne Przedszkole Niepubliczne „Leśne Skrzaty” grupa Pszczółki

Wyróżnienia

Anglojęzyczne Przedszkole Niepubliczne „Leśne Skrzaty” grupa Motylki

Franciszek Tarczyk

Większość pierników trafiło już do swoich właścicieli po rozstrzygnięciu konkursu, jednak część z nich została przewieziona do Urzędu Gminy Sochaczew gdzie można jeszcze je podziwiać do 21 grudnia.

Dziękujemy serdecznie

Wójt Gminy Sochaczew wraz z organizatorami I Gminnego Jarmarku Adwentowego.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 7)

 

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)