Projekt OZE w przyszłym roku

echopowiatu_OZE

Około 500 mieszkańców gmin weźmie udział w prowadzonym przez gminę Sochaczew wspólnym projekcie dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Samorządy złożyły dwa wnioski, oba uzyskały dofinansowanie, jednak nadal nie jest podpisana umowa, co uniemożliwia rozpoczęcie faktycznych prac.

Dariusz Krupa, inspektor do spraw pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Sochaczew mówi, że zainteresowanie realizacją projektu jest ogromne, mieszkańcy z niecierpliwością czekają na spotkania dotyczące praktycznych aspektów planowanych modernizacji. – Wstrzymuje nas na razie brak podpisanej umowy, nie chcemy dzielić skóry na niedźwiedziu – mówi. – Przypomnę, że liczba zainteresowanych wymianą źródeł ciepła była tak duża, że pokusiliśmy się o złożenie dwóch wniosków a i tak mamy jeszcze rezerwową listę oczekujących. Dofinansowanie obejmuje fotowoltaikę, kolektory słoneczne, pompy ciepła i piece na pelet. Zaraz po podpisaniu umowy – a może to nastąpić już w najbliższych tygodniach – rozpoczną się spotkania z mieszkańcami. Jak zapewnia Dariusz Krupa, przed spotkaniami na stronie internetowej gminy pojawi się wzór umowy dla każdego beneficjenta, tak, aby już wcześniej można się było zapoznać z wymaganiami. – Chodzi o to, żeby na spotkaniach rozmawiać już o konkretach, podpisywać umowy. Zależy nam na tym, aby sprawy szły do przodu, jeżeli tylko będziemy mieli takie możliwości. W razie zupełnej rezygnacji z udziału w projekcie mamy jeszcze listę oczekujących.

Koszty i skala projektu

Dofinansowanie do inwestycji wynosi 80 procent jej wartości. – Już podczas spotkań informacyjnych staraliśmy się przedstawiać szacunkowe koszty zainteresowanym mieszkańcom – mówi D. Krupa. – W praktyce wygląda to tak, że jeśli szacunkowa wartość instalacji fotowoltaicznej wynosi 24 tysiące złotych to mieszkaniec zapłaci, po uzyskaniu dofinansowania, około pięciu tysięcy z własnej kieszeni. Podobnie kształtują się dofinansowania do innych instalacji. Jak dodaje, w przyszłości trudno będzie o podobną pomoc. Już teraz zainteresowanie w skali regionu było ogromne – złożono ponad 70 wniosków, w pierwszym rozdaniu dofinansowanie uzyskało pięć, potem dołączono kolejne 10, po zwiększeniu puli środków, a jako szesnasty drugi wniosek przygotowany wspólnie przez nasze samorządy.

Realizacja do końca przyszłego roku

W ubiegłym tygodniu po raz kolejny spotkali się przedstawiciele samorządów uczestniczących w projekcie, aby przedyskutować dalsze postępowanie. Wszyscy mówią, że mieszkańcy chcą już działać, jednak należy się jeszcze uzbroić w cierpliwość. – Będą spotkania we wszystkich gminach, wszystkich poinformujemy o terminach za pomocą stron internetowych gmin oraz lokalnych mediów – zapewnia Dariusz Krupa. – Nam także zależy, aby zacząć działać, bo etap dokumentacyjny i przetargowy będzie długi, a chcemy zakończyć realizację projektu do końca przyszłego roku. Jeśli ktoś z mieszkańców nie będzie mógł być na spotkaniu w swojej gminie, będzie mógł uczestniczyć w innym – wszystkie będą prowadzone przez te same osoby i dotyczyć tego samego, więc proszę się nie obawiać, nikogo nie pozostawimy bez możliwości poinformowania o praktycznych aspektach projektu i podpisania umowy.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze instalacje mogłyby powstać już na początku przyszłego roku. – Wydaje się, że rok to długi okres, ale wcale tak nie jest, jeśli do założenia jest 500 instalacji w czterech gminach. Poza tym termomodernizowane będą też budynki użyteczności publicznej. Pracy jest więc bardzo dużo przed nami. Raz jeszcze proszę o chwilę cierpliwości – warto poczekać, a potem spokojnie cieszyć się efektami inwestycji – podsumowuje Dariusz Krupa.

Izabela Goryniak

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)