Razem można więcej, czyli zielona energia w powiecie sochaczewskim

????????????????????????????????????

Na terenie czterech gmin – Sochaczew, Nowa Sucha, Rybno i Teresin powstanie infrastruktura służąca do produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z odnawialnych źródeł. W Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie została już podpisana umowa w tej sprawie. Liderem projektu jest gmina Sochaczew.

– Cztery gminy połączyły siły – mówi wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. – To wielkie, wspaniałe zadanie, ale też wielka promocja odnawialnej energii. Udało nam się przygotować dwa programy, bo wielkość programu mogła sięgać do poziomu 10 milionów złotych, a ponieważ zainteresowanie było bardzo duże, nie zmieścilibyśmy się w jednym programie. To zadanie trzeba jednak traktować jako jedno przedsięwzięcie, które będziemy wspólnie razem realizować.

-To trzeba zrobić jak najszybciej – dodaje wójt gminy Teresin Marek Olechowski – dlatego, że po podpisaniu umowy mamy mało czasu na realizację. Trzeba teraz zrobić całą specyfikację, dokumenty przetargowe, a także podpisać umowy z mieszkańcami. Do tego będą służyły spotkania z nimi. Będziemy musieli opowiedzieć im, na czym polegać ma program. A jest on na tyle trudny, że projekty będą realizowane jednocześnie w czterech gminach. Zarówno na posesjach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Nie mamy też doświadczenia, będziemy dopiero przecierać szlaki. W innych krajach wiedzą już jak to robić, przykładem może być Portugalia, gdzie nie można dostać pozwolenia na budowę, jeżeli w projekcie nie jest uwzględnione wykorzystanie OZE. Do Teresina trafi na realizację zadania ponad 5 milionów złotych.

Z zielonej energii korzysta już gmina Nowa Sucha – niedawno powstała tam elektrownia fotowoltaiczna w szkole. – Zielona energia to przyszłość – twierdzi wójt gminy Maciej Mońka. – Widzimy, że zasoby energii konwencjonalnej wyczerpują się. Trzeba więc szukać nowych źródeł energii. Pomimo że są pewne nakłady, rekompensują je dofinansowania, dlatego też trzeba korzystać, póki można. -Sądzę też, że jeżeli inne gminy zobaczą, że to działa, będą brały z nas przykład – dodaje M. Mońka.

Z odnawialnej energii korzysta też gmina Rybno. – Ogrzewamy peletem budynek urzędu gminy i gminną bibliotekę – mówi wójt Grzegorz Kropiak. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i polecamy każdemu ekologiczne rozwiązania energetyczne.

Wartość projektów, które będą realizowane na terenie czterech gmin, to ponad 20 milionów złotych, z czego dofinansowanie wyniesie prawie 15 i pół miliona. Pieniądze zostaną podzielone pomiędzy biorące udział w projekcie samorządy.

Paweł Pajka

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)