Stacja naprawy KM coraz bliżej

echo-powiatu-koleje-mazowieckie-inwestuja-w-wsochaczewie (1)

Wójt gminy Sochaczew wydał decyzję środowiskową, która umożliwi rozpoczęcie jednej z największych inwestycji na naszym terenie, czyli rozbudowę i modernizację Stacji Eksploatacji i Napraw Pociągów Kolei Mazowieckich. Stacja ma być zbudowana przede wszystkim na terenie znajdującym się w gminie.
Będzie to, jak zapewnia radny sejmiku wojewódzkiego Adam Orliński, jedyna na Mazowszu i najnowocześniejsza w Polsce tego typu stacja. Ustalenia związane z tak ogromną inwestycją wymagają wielu prac prawnych i dokumentacyjnych. Sam wykup gruntów i otrzymanie ustaleń wodno-prawnych oraz rozmowy z innymi partnerami, jak PKP, które ma na tym terenie swoją infrastrukturę, zajęły niemal dwa lata. Obecnie, jak mówi Adam Orliński, trwają negocjacje z firmami i konsorcjami, w sumie sześcioma, które wejdą z samorządem województwa w partnerstwo publiczno-prywatne, ponieważ wybudowanie tak skomplikowanej infrastruktury wymaga większych nakładów i lepszej technologii niż ta, którą dysponują Koleje Mazowieckie. Wartość inwestycji szacowana jest na 300-500 milionów złotych.
Adam Orliński dodaje, że udziałem w inwestycji zainteresowane są także Polskie Koleje Państwowe, które chciałyby w przyszłości naprawiać w Sochaczewie swój tabor. Procedury są skomplikowane i żmudne, stąd konieczność powołania specjalnego zespołu, który zajmuje się wszelkimi możliwymi dokumentami.
Obecnie teren jest porządkowany, natomiast wbicie pierwszej, symbolicznej łopaty w ziemię może nastąpić w połowie 2018 roku.

———
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (w skrócie decyzja środowiskowa, DŚU) – to decyzja wydawana dla przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Jej rola to takie ukształtowanie planowanego przedsięwzięcia, aby w możliwie najmniejszym stopniu pogorszyło stan otoczenia. Decyzja środowiskowa stanowi obowiązkowy element procesu uzyskiwania pozwoleń administracyjnych na realizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jej wydanie poprzedza dalsze etapy postępowania administracyjnego, takie jak wydanie decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)