Święto plonów za nami

echopowiatu_doynki_powiatowe2017

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika – to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Tradycyjnie już na początku września w formie sakralno-festynowej rolnikom – mieszkańcom wsi dziękujemy za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Tegoroczne święto plonów naszego powiatu już za nami. Dożynki powiatowe odbyły się w minioną niedzielę, 10 września w Sochaczewie – Karwowie. Zarówno pogoda, jak i uczestnicy tego wydarzenia nie zawiedli.

W tym roku na doroczne święto rolników zapraszali Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa i ks. Zbigniew Żądło, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Karwowie.

Dziękczynienie
Uroczystości dożynkowe z udziałem delegacji wszystkich gmin naszego powiatu rozpoczęły się o 12.00 mszą świętą odprawioną w intencji rolników. Tu nastąpiło poświęcenie pięknych wieńców dożynkowych i chlebów wypieczonych z mąki z tegorocznych zbiorów. Natomiast delegacje instytucji i firm związanych z rolnictwem złożyły przygotowane dary ołtarza, wśród nich były przetwory, warzywa, owoce, kwiaty polne, wyroby pszczelarskie, pieczywo. Mszę dożynkową odprawili wspólnie proboszcz ks. Zbigniew Żądło oraz ks. Piotr Żądło.
W tym roku honory powiatowych starostów dożynkowych pełnili Magdalena i Sławomir Kwiatkowscy, rolnicy, sadownicy, którzy gospodarstwo prowadzą wspólnie od 29 lat. Powiatowy chleb dożynkowy wykonany został przez piekarnię Sylwestra Kaczmarka z Sochaczewa – przewodniczącego Rady Miejskiej w Sochaczewie VII kadencji. Z kolei wykonawcą powiatowego wieńca dożynkowego był Środowiskowy Dom Samopomocy w Sochaczewie we współpracy z pracownią Etnograficzną „Powsinianie”, działającą w ramach Wilanowskiego Centrum Kultury.
Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na pobliski plac przy kościele, gdzie nastąpiło oficjalne przywitanie uczestników dożynek przez organizatorów: Jolantę Gonta, starostę, Piotra Osieckiego, burmistrza miasta. Głos zabrali również goście, w tym poseł na Sejm RP Maciej Małecki, radny sejmiku mazowieckiego Adam Orliński, a także Sławomir Zieliński, przewodniczący Rady Powiatowej MIR i Marlena Kowalska, kierownik placówki terenowej KRUS w Sochaczewie. Nie mogło zabraknąć obrzędu dzielenia chlebem a także podziękowań m.in. dla partnerów, sponsorów dożynek oraz delegacji wieńcowych, w tym starostów gminnych.
W uroczystościach dożynkowych samorząd powiatowy obok starosty reprezentowali: Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Andrzej Grabarek – członek Zarządu Powiatu oraz Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu. Byli też dyrektorzy powiatowych instytucji i radni powiatowi. Zaś samorząd miejski reprezentowali na czele z burmistrzem Piotrem Osieckim jego zastępcy – Dariusz Dobrowolski i Marek Fergiński oraz Arkadiusz Karaś, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Nie mogło zabraknąć wójtów gmin naszego powiatu, przedstawicieli policji, straży i wojska oraz instytucji związanych z rolnictwem.

Rozrywka
A co tego dnia działo się na scenie i poza nią? Atrakcji nie brakowało, były występy muzyczne, a część rozrywkową rozpoczęła dobrze znana wszystkim Sochaczewska Orkiestra Dęta. Jak zawsze znakomicie zaprezentowała się młodzież z Sochaczewskiego Centrum Kultury – na ludowo i rozrywkowo; w klimat muzycznej zabawy wprowadził zebranych zespół rozrywkowy AlboAlbo oraz znana teresińska grupa Teren C, laureat Pikniku Country w Mrągowie. W tym roku sceniczne występy zakończyły się dyskoteką z DJ Piaskiem. W międzyczasie były też przeprowadzane konkursy, m.in. wiedzy rolniczej oraz Radia Sochaczew. Dodatkowo nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej” (wyniki w oddzielnym artykule). Ponadto na wszystkich chętnych czekała darmowa grochówka ufundowana już po raz kolejny przez firmę Sime Polska, mającą swą siedzibę w Sochaczewie. Radio Sochaczew prowadziło na miejscu studio otwarte, nadając relacje na żywo i rozmawiając z uczestnikami dożynek. Były też stoiska instytucji branżowych rolniczych, stragany z zabawkami, goframi, lodami, watą cukrową czy obwarzankami, a także z produktami pszczelarskimi i rękodziełem. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, w tym darmowe zjeżdżalnie – dmuchańce.

W tym roku partnerem strategicznym dożynek powiatowych była uznana firma z branży ubezpieczeniowej – PZU. Partnerami dożynek był zaś MODR oddział Bielice, Rada Powiatowa MIR oraz Sochaczewskie Centrum Kultury. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie składa szczególnie podziękowanie Maciejowi Małeckiemu, posłowi ziemi sochaczewskiej za zaangażowanie i okazaną pomoc przy organizacji tegorocznego święta plonów. Podziękowania organizatorzy kierują również do sponsorów a w tym roku byli to: Sime Polska, TUW – Wiesława Tomaszewska, Tęczowy Ogród, sklep Granit.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)