100 lat OSP Paprotnia

echopowiatu_100_lat_OSP_Paprotnia (1)

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w siedzibie jednostki odbyły się uroczystości. Gościli na nich przedstawiciele powiatu, KP PSP w Sochaczewie, władze gminy Teresin, na terenie której znajduje się jednostka, a także przedstawiciele policji.

echopowiatu_100_lat_OSP_Paprotnia (2)

W uroczystościach udział brał też poseł na sejm ziemi sochaczewskiej Maciej Małecki. Podczas uroczystości wręczono strażakom odznaczenia za ofiarną służbę, a także dziękowano im za to, że z narażeniem zdrowia i życia pomagają mieszkańcom, nie tylko gminy ale i całego powiatu sochaczewskiego.

W 1917 roku odbyło się zebranie założycielskie, podczas którego powołano zarząd OSP. Pierwszą siedzibę jednostka miała we wsi Granice. Po zakończeniu II Wojny Światowej strażnica znajdowała się na terenie szkolnym. Pierwszym samochodem pożarniczym na wyposażeniu jednostki był Dodge. W 1973 roku, w uznaniu zasług, społeczeństwo gminy Teresin ufundowało jednostce OSP w Paprotni sztandar. Sześć lat później powstała inicjatywa budowy nowej strażnicy. W 1985 roku nowy budynek został oddany do użytku. W 1995 roku, decyzją komendanta głównego, jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podczas obchodów jubileuszu 90-lecia jednostka otrzymała nowy sztandar ufundowany przez mieszkańców Paprotni.

echopowiatu_100_lat_OSP_Paprotnia (3)

W dniu obchodów 100-lecia jednostka została odznaczona medalem Pro Mazovia, jest to najwyższe odznaczenie władz województwa mazowieckiego. W imieniu marszałka województwa Adama Struzika odznaczenie wręczył radny sejmiku mazowieckiego Adam Orliński.

Paweł Pajka

echopowiatu_100_lat_OSP_Paprotnia (4)

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)