18 Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek przeszedł do historii

echopowiatu_Festiwal_teresin6

W niedzielę 28 stycznia w sali św. Bonawentury, na terenie klasztoru w Niepokalanowie odbył się koncert laureatów 18 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze wieczne kolędowanie”.

echopowiatu_Festiwal_teresin3

Dzień wcześniej jurorzy wysłuchali wszystkich zakwalifikowanych do festiwalu artystów.

Jury w składzie: Magda Ptaszyńska, Krystyna Majksner-Krzywicka, Wiktor Tatarek, Janusz Frychel po wysłuchaniu 59 wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Główna: TERCET WOKALNY z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, ŚWIĘTE KWIATY FASOLI z Żyrardowa, AGATA CIESIELSKA z Łowicza, KLAUDIA BOREJKO ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Łukowie, zespół poŁOWICZni z Łowicza

Wyróżnienia: Aleksandra Czaplicka – Grajewskie Centrum Kultury, Agnieszka Letniowska – Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie, Lidia Dytrych – Jeziora-Nowina, Ula Zubek – TRELE MORELE Punkt Kultury w Warszawie, Weronika Zapolnik – Centrum Artystyczne Elizy Sacharczuk w Białymstoku, Od dzwonka do Dzwonka – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Niesułkowie, Hania Sztachańska – Rokietnica, Eryk Waszczuk – PSM I stopnia w Międzyrzecu Podlaskim, Bartłomiejczyki – Gmina Sulejów, Zuzanna Gołąb – Teresin, Helenka, Jaś i Natalka Kalinowscy – parafia pw. Św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach, Weronika Migda – Sochaczew.

echopowiatu_Festiwal_teresin5

Tuż po zakończeniu gali finałowej rozmawiałem z dyrektorem artystycznym imprezy Joanną Cieśniewską.

Jak wrażenia po festiwalu?

Bardzo pozytywne, jak co roku, o tej porze w niedzielę jest już po wszystkim, emocje opadły, można wreszcie odpocząć – to z jednej strony, z drugiej strony poczucie dobrze wykonanej roboty. Koncert laureatów jest zawsze potwierdzeniem tego, że decyzja jurorów była słuszna. To bardzo miły moment.

Właśnie się skończył koncert galowy, wczoraj (sobota) były przesłuchania konkursowe, o której skończyliście?

Ostatni artysta zszedł ze sceny o 21.20, potem pojechaliśmy do ośrodka kultury, gdzie jury obradowało nad wyborem, skończyliśmy koło północy.

Ciężki był wybór w tym roku?

Ciężki, przesłuchaliśmy 59 uczestników, wybrać z tej grupy kilkunastu nie było łatwo, ale też nie wszystkim poszło tak jakby chcieli, niektórych zjadł stres.

Wśród laureatów był zespół z dość nietypowym instrumentarium, spodobało się to jurorom.

Tak, zrobili na nas bardzo duże wrażenie, to zespół Święte Kwiaty Fasoli. Dostali nagrodę główną, między innymi za nietypowe instrumenty, bo kto gra na gitarze klasycznej z efektami, do tego cajon – drewniany instrument perkusyjny w kształcie skrzyni, trąbka no i śpiew. Jest to bardzo ciekawe zestawienie. Zespół miał świetne aranżacje, bardzo przemyślane, wszystko się zgadzało i było zagrane w punkt, do tego świetny głos Magdy Grochowskiej – Fasoli, który trąci czarnym śpiewaniem, czyli bluesowo-jazzowym. To wszystko sprawiło, że od samego początku zespół był kandydatem numer jeden.

Występ zespołu zostanie wydany na płycie.

Tak, za każdym razem rejestrujemy występy laureatów. Za rok wręczymy płytę uczestnikom nowej edycji, żeby wiedzieli jak śpiewali poprzednicy, i żeby mogli posłuchać tych najlepszych z poprzedniego roku. To też fantastyczna pamiątka z festiwalu dla tych, którzy występowali w tym roku.

Rozmawiał Paweł Pajka.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)