Gmina Teresin nawiązała współpracę z bułgarską gminą Szabła

echopowiatu_Gmina Teresin nawiązała współpracę z bułgarską gminą Szabła

W sobotę w Paprotni odbyła uroczysta XL sesja Rady Gminy Teresin z udziałem przedstawicieli władz Gminy Szabła w Bułgarii. Podczas sesji podjęto uchwałę intencyjną w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy Gminą Teresin a Gminą Szabła w Bułgarii.

Jak mówił wicewójt gminy Teresin Marek Jaworski, jest to efekt zeszłorocznej wizyty, do której doszło z inicjatywy gmin powiatu warszawskiego zachodniego. W skład delegacji wchodzili też przedstawiciele gminy Teresin. W sierpniu ub. roku odwiedzono sześć gmin bułgarskich położonych nad Morzem Czarnym. Wtedy też zostały podpisane wstępne porozumienia. Wizyta samorządowców z gminy Szabła w Teresinie i podjęta uchwała to skutki zeszłorocznego porozumienia.

– W tej chwili obie gminy są na etapie rozpoznawania – mówił M. Jaworski. – Określamy, jaką współpracę można podjąć w przyszłości. Obie gminy mają charakter rolniczy, dlatego niewykluczona jest współpraca gospodarcza, wymaga to oczywiście dopracowania. Obie gminy są dla siebie atrakcyjne – dodaje wicewójt. Gmina Teresin ze względu na położenie, ośrodki kultu religijnego, bazę sportową i kulturalną, gmina Szabła położona jest nad Morzem Czarnym, ma więc wspaniałą bazę turystyczną. Oczywiście w grę wchodzi również wymiana młodzieży. Cwetelin Jordanow, przewodniczący delegacji, jednocześnie wicewójt gminy Szabła, potwierdza to, co wcześniej mówił jego teresiński odpowiednik. Dodaje również, że w ostatnich latach był zastój w stosunkach między Polską a Bułgarią, jego celem jest ponowne wybudowanie mostu między oboma krajami, a także między gminami Teresin i Szabła. On również mówił o możliwościach, jakie daje nawiązanie stosunków. Nie wyklucza szerokiej współpracy w wielu dziedzinach, zwłaszcza tej gospodarczej. – To jeden z głównych tematów rozmów. W tej chwili szukani są partnerzy i inwestorzy. Jesteśmy w kontrakcie z wieloma producentami tak po stronie gminy Teresin jak i gminy Szabła – mówił Cwetelin Jordanow. Padło z jego ust również wiele ciepłych słów pod adresem gminy Teresin. -Jesteśmy oczarowani tym miejscem, to co do tej pory widzieliśmy, jest zachwycające. Dziękujemy bardzo za zaproszenie – skwitował Jordanow. Wczoraj zakończyła się czterodniowa wizyta przedstawicieli gminy Szabła w Teresinie, teraz pozostaje czekać na efekty podjętej w sobotę uchwały.

PP

echopowiatu_Gmina Teresin nawiązała współpracę z bułgarską gminą Szabła (1)

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)