Szkoła dla przyszłych kierowców międzynarodowych

echopowiatu_Szkoła_dla_kierowców_Teresin

W transporcie międzynarodowym panuje coraz większy deficyt, jeśli chodzi o kierowców, a popyt na wykwalifikowanych pracowników wzrasta szybko. Wszystko wskazuje na to, że od września tego roku w Zespole Szkół w Teresinie ruszy nowy kierunek, który wykształci właśnie takich specjalistów, a którzy będą mogli znaleźć dobrze płatną pracę za kierownicą ciężarówki na międzynarodowych trasach. Absolwent będzie mógł dysponować szeregiem uprawnień do pracy w transporcie, m.in. dokumentem prawa jazdy kat. C już w wieku 18 lat.

Zespół Szkół w Teresinie i Starostwo Powiatowe w Sochaczewie jako organ prowadzący placówkę oraz Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce wiążą z uruchomieniem tego kierunku w Teresinie duże nadzieje, stąd tak ogromna determinacja, by otworzyć nowy kierunek w szkole branżowej I stopnia: kierowca-mechanik. Odbyły się już trzy spotkania, które miały na celu wymianę doświadczeń, poznanie wspólnych możliwości i szans na kształcenie w tym kierunku. Pierwsze z nich odbyło się w połowie listopada w teresińskiej szkole i uczestniczyli w nim wicestarosta sochaczewski Tadeusz Głuchowski, prezes ZMPD Jan Buczek, dyrektor Centralnego Ośrodka Szkoleń ZMPD Euzebiusz Jasiński, dyrektor PZE Urszula Opasiak oraz dyrektor ZS Teresin Ewa Odolczyk.

Kolejne spotkanie odbyło się w Gostyninie. Gostynińskie Centrum Edukacyjne jako jedna z pierwszych placówek oświatowych w Polsce rozpoczęła kształcenie w zawodzie kierowca mechanik.

Trzecia odsłona współpracy pomiędzy zainteresowanymi uruchomieniem kształcenia przyszłych kierowców przyjęła charakter konferencji i odbyła się ponownie w Teresinie. Co ważne, poza władzami powiatu i ZMPD przybyli na nią przedsiębiorcy transportowi zainteresowani współpracą ze szkołą. Przewoźnicy przyznali, iż w kraju panuje duży niedobór kierowców międzynarodowych posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe poparte wykształceniem w zawodzie. Przedsiębiorcy już teraz oferują szkole m.in. wsparcie w zakresie szkolenia nauczycieli, udział w akcjach promujących nowy kierunek nauczania czy specjalne pokazy dla kandydatów na uczniów. Podkreślano przy tym ogromną potrzebę kształcenia w zawodzie kierowca mechanik, który gwarantuje ciekawą i dobrze płatną pracę. Zawód daje możliwość rozwoju i może otworzyć drogę w przyszłości do założenia własnej działalności gospodarczej w branży transportowej. – Bardzo cieszę się z tego spotkania. Pomysł narodził się jeszcze wiosną ubiegłego roku. To budujące, że jesteście państwo zgodni co do szybkiej realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia w Teresinie. To ważne, że szkoła może liczyć na waszą pomoc – zwracał się do przedsiębiorców i przedstawicieli ZMPD wicestarosta Tadeusz Głuchowski. – Zarząd Powiatu wspólnie z dyrektorami naszych szkół stara się dobierać kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. Tak jest i tym razem, bo jak widzimy skala potrzeb w zawodzie kierowca mechanik jest olbrzymia, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu o słuszności wyboru tego kierunku – dodał wicestarosta.

Nauka na ma odbywać się w systemie trzyletnim. Po ukończeniu szkoły absolwent zda egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe z zakresu eksploatacji środków transportu drogowego. Uzyskany dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej.

Warto dodać, że wśród wybranych zadań zawodowych kierowcy mechanika znajduje się nie tylko jazda i wykonywanie prac związanych z przewozem drogowym rzeczy, ale również prowadzenie dokumentacji transportowej, obsługa oraz ocena stanu technicznego i naprawy środków transportu drogowego.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)