Tunel pod przejazdem coraz bardziej realny

Echopowiatu_tunel_teresin1

W Teresinie na trasie Warszawa-Poznań powstanie bezkolizyjne skrzyżowanie kolejowo-drogowe. Tunel, bo to o nim mowa powstanie w miejscu obecnego przejazdu kolejowego, na skrzyżowaniu ulic Szymanowskiej i św. Maksymiliana Kolbe.

W minionym tygodniu podpisano w tej sprawie porozumienie między PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., powiatem sochaczewskim i gminą Teresin. Porozumienie określa zasady i warunki współpracy w pierwszej fazie inwestycji. W ciągu dwóch najbliższych lat zostanie opracowana dokumentacja projektowa, kosztorys, zostaną również podjęte wszelkie decyzje administracyjne. Koszt opracowania dokumentacji ma wynieść około miliona dwustu tysięcy złotych. Z kolei w latach 2020-2021 będzie można przystąpić do realizacji inwestycji, której koszt szacowany jest na około 24 miliony złotych. Na spotkaniu powiat sochaczewski był reprezentowany przez starostę Jolantę Gonta, wicestarostę Tadeusz Głuchowskiego oraz skarbnik Teresę Pawelak, gminę Teresin reprezentowali wójt Marek Olechowski, jego zastępca Marek Jaworski oraz Agnieszka Rosa. W spotkaniu brał również udział poseł na sejm RP Maciej Małecki.

Echopowiatu_tunel_teresin2

Jak to porozumienie komentują zainteresowani?

Jolanta Gonta

Jest mi niezmiernie miło, że ta chwila nastąpiła i że będę mogła pojechać i powiedzieć o tym mieszkańcom powiatu sochaczewskiego – mówiła starosta podczas spotkania w Warszawie. – O tym przejeździe rozmawiamy już kilka lat. Wiedząc, że porozumienie zostało podpisane, wiemy już, że budowa tunelu nastąpi na pewno. Chciałam podziękować panu Markowi Olechowskiemu, który z ogromną determinacją zabiegał, aby ta inwestycja została zrealizowana, podziękowania należą się też ministrowi Maciejowi Małeckiemu. To między innymi dzięki jego zaangażowaniu powstanie ta inwestycja. Jesteśmy między Łodzią a Warszawą, czyli w samym centrum Polski. Ta inwestycja znacząco podniesie bezpieczeństwo podróżnych. Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja, z naszej strony deklarujemy udział, o którym mówi porozumienie, ale również wszelką pomoc organizacyjną, będziemy traktować tę inwestycję jako priorytetową. Dołożymy wszelkich starań, żebyśmy jak najszybciej mogli powiedzieć mieszkańcom, że inwestycja jest gotowa.

Marek Olechowski

Rok temu nie spodziewałem się jeszcze, że dziś nastąpi przełom w sprawie przejazdu kolejowego w Teresinie. Wydeptaliśmy jako samorządowcy ścieżki, i od wielu lat zależało nam na tym, żeby w Teresinie powstał przejazd kolejowy i żeby tory kolejowe w naszej miejscowości nie dzieliły jej skutecznie na dwa niezależne organizmy. Wiosną tego roku zostały poczynione pierwsze kroki do tego, żeby to porozumienie zostało podpisane. To będzie wielki skok jakościowy dla naszych mieszkańców ale również dla tych, którzy odwiedzają Teresin. Ze swojej strony deklarujemy, że zrobimy wszystko, żeby ta inwestycja potoczyła się bezproblemowo. Właśnie zakończył się pierwszy etap, czyli podpisanie porozumienia. Teraz zaczyna się etap drugi, czyli tworzenie specyfikacji przetargowej. Podziękowania należą się również staroście Jolancie Gonta i jej poprzednikowi. Po wielu latach starań nareszcie mamy porozumienie. Teraz możemy przystąpić do realizacji inwestycji. Cieszy to tym bardziej, że przez ostatnie 38 lat władze PLK mówiły o powstaniu przejazdu, a teraz wreszcie się to ziści.

Maciej Małecki

Czekaliśmy na to wiele lat. Pomysł aby wybudować przejazd pojawił się w 1980 roku. Pawie 40 lat mieszkańcy Teresina czekali na tak potrzebną inwestycję, jaką jest bezpieczny i komfortowy przejazd pod torami w Teresinie. Dziś mam wielką satysfakcję, że udało nam się odblokować inwestycję, która chowana była przez tak długi czas do szuflady. Porozumienie pokazało, że jednak da się realizować sprawy, które są ważne dla mieszkańców.

Koszt inwestycji szacowany jest na około 24 milionów złotych. Porozumienie przewiduje, że połowę sfinansują samorządy a połowę PKP PLK z zastrzeżeniem, że udział PKP PLK nie będzie wyższy niż 12 milionów złotych.

Paweł Pajka

Zdjęcia Katarzyna Żakowska

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)