W Teresinie na sportowo uczcili św. Maksymiliana Kolbe

echopowiatu_maksymila20171

W sobotę do Teresina przybyli biegacze z całego kraju i nie tylko, by wziąć udział w V Międzynarodowym Biegu Ulicznym Maksymila. Bieg ma na celu upamiętnienie wielkiej postaci ziemi teresińskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Idea biegu zrodziła się ponad pięć lat temu. Pomysłodawcą imprezy jest mieszkaniec gminy Teresin, Tomasz Krzyżak, który sam jest uczestnikiem biegów i maratończykiem. Zaproponował on, aby na sportowo uczcić pamięć świętego. Trasa biegu liczy 16 kilometrów 670 metrów i jest to 10 tak zwanych mil franciszkańskich. Długość trasy ma związek z numerem obozowym Maksymiliana Kolbe w KL Auschwitz – 16670.

Gospodarzami biegu są gminy należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana. Organizatorem pierwszej edycji w 2013 roku była gmina Teresin, następnie Zduńska Wola, Pabianice i Oświęcim. W tym roku Maksymila wróciła do Teresina. Start ostry głównego biegu rozpoczął się punktualnie o 11.00. Sygnał do startu dał gwardian niepokalanowskiego klasztoru ojciec Grzegorz Szymanik. Na starcie stanęło około 150 uczestników z całej Polski, ale nie tylko, bo byli też biegacze z Mołdawii, Ukrainy czy Kenii. Ci ostatni zdominowali bieg i zajęli trzy pierwsze miejsca na podium.

Zwycięzcy to KIBIRE Moses Kipruto, TOO Silas Kiprono i ROP Abel Kibet. Dwóch Polaków, Andrzej Wojtczak z LKS Osuchów i Tomek Mikulski z Kampinosu, którzy uplasowali się w pierwszej dziesiątce, do mety dobiegli na 7 i 8 miejscu. W tym roku oprócz biegu głównego były też biegi dla dzieci i młodzieży.

Paweł Pajka

echopowiatu_maksymila2017

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)