Zielone światło dla kulturalnego dworca

echopowiatu_Teresin_dworzec_projekt

Zarząd województwa mazowieckiego zatwierdził listę 55 projektów, które dostaną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe. Wśród projektów znalazł się „Adaptacja budynku dworca w Teresinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno-artystyczne pod tytułem „Dworzec to Kultura” złożony przez gminę Teresin. Jego wartość to 5 milionów 206 tysięcy złotych, dofinansowanie to 3 miliony 134 tysiące złotych.
– Dworzec jest zawsze wizytówką miejscowości – mówi wicewójt Marek Jaworski. Ponieważ gmina Teresin nie ma historycznego centrum, chcemy, żeby to centrum było właśnie tu. Chcemy, aby ta adaptacja zrobiła wrażenie, aby dworzec stał się nie tylko miejscem estetycznym, ale przyjaznym i funkcjonalnym. Stąd też jego gruntowna przebudowa. W budynku dworca znajdą się sale na klub dyskusyjny, integrację międzypokoleniową, kącik dla seniorów, warsztaty plastyczne i filmowe. Będzie też nowoczesna sala kinowa, a nad nią taras, na którym organizowane będą imprezy plenerowe. Dworzec będzie też pełnił swoje funkcje podstawowe, będzie więc kasa biletowa, poczekalnia, toalety i miejsca parkingowe. W poczekalni dodatkowo ma być biblioteka i czytelnia. Ma być też herbaciarnia i sala multimedialna. Na zewnątrz na placu znajdą miejsca do siedzenia i stelaże na wystawy, wszystko ozdobione zielenią i iluminacją.
Obecnie w okolicy dworca modernizowana jest ulica Lipowa, do tego dojdzie też przebudowa ulicy Torowej, tak by wszystko komponowało się w jedną całość. Prace nad tym projektem mają zakończyć się w 2018 roku.
PP

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)