Aleja Lipowa

13-1-1

Aleja Lipowa im. Fryderyka Chopina to malowniczy, acz mało znany pomnik przyrody w gminie Kampinos. Liczy 3 km i biegnie wzdłuż asfaltowej drogi z Zawad przez Pasikonie w kierunku Łaz, a jej szpaler tworzy ponad 800 drzew. Łączy założenie dworsko-parkowe z XIX-wiecznym kościołem parafialnym pw. Św. Doroty w Zawadach z Kampinoskim Parkiem Narodowym, a nad jej bezpieczeństwem czuwa św. Roch.

Aleja Lipowa to nie tylko piękny odcinek drogi, to również dom pomników przyrody. Na Mazowszu znajduje się 4235, a na terenie gminy Kampinos 808 drzew- pomników przyrody, co nie tylko daje walory estetyczne, ale wiąże się z ciężką pracą. -Aleja jest bardzo malownicza, zwłaszcza wiosną, gdy lipy rozkwitają – opowiada Tadeusz Tymoftyjewicz, wójt gminy kampinos. -Jest również barwną wizytówką złotej polskiej jesieni. Aleja Lipowa jest też obowiązkiem, ponieważ zgodnie z ustawą o ochronie przyrody utrzymanie jej w dobrym stanie spoczywa na gminie, mimo że gmina nie jest zarządcą drogi. W tym roku uzyskaliśmy dotację na konserwację Alei Lipowej. Zostaną usunięte suche konary i stanie się ona przede wszystkim bezpieczna.

Obecnie w skład Alei Lipowej wchodzą 852 drzewa, z czego 774 są pomnikami przyrody:

–  762 lip drobnolistnych (Tilia cordata) o obw. 100- 450 cm

–  11 jesionów wyniosłych (Fraxinus excelsior) o obw. 100-450 cm

–  1 dąb szypułkowy (Quercus robur) o obw. 465 cm.

Jadąc wzdłuż Alei dotrzemy do Kampinoskiego Parku Narodowego, na terenie którego na krótkim odcinku przebiega ta droga. W otulinie KPN zaczyna się Aleja od strony Łaz i uroczyska Masenki i wyznacza zachodnią granicę Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Przecina korytarz ekologiczny od KPN do rzeki Utraty. Stanowi prawdopodobny obszar migracji zwierząt.

Historycznie Aleją Lipową jeździło się z XVIII-wiecznego dworu w Łazach należącego do rodziny Bromirskich, a następnie Karnkowskich, na nabożeństwo do zamykającego malowniczą trasę kościoła w Zawadach.

Kościół

Zwieńczeniem Alei jest Kościół pw. Św. Doroty należący do parafii Zawady. Do 1377 podlegał pod parafię Kampinos. Obecny kościół został wybudowany w latach 1889-1905 w stylu neogotyckim, poświęcono go w 1905 roku. Wcześniej stały dwa kościoły – pierwszy wybudowany w 1377 roku, drugi prawdopodobnie w 1748 roku i funkcjonował do 1895 roku. Wewnątrz świątyni można znaleźć kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tryptyki z obrazami św. Doroty, św. Antoniego oraz św. Franciszka. Pod kościołem jest krypta, w której pochowany został proboszcz ks. Stanisław Kuplicki oraz rodzina Karnkowskich.

Na tyłach kościoła mieści się grobowiec Władysława Bromirskiego, właściciela majątku w Łazach, który żył w XIX wieku. Uchodzi za fundatora figury św. Rocha, która wpisana jest do rejestru zabytków Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Święty Roch

Figura świętego Rocha miała chronić okolicznych mieszkańców przed zarazą. Roch był Francuzem żyjącym w XIV wieku. Już samo jego przyjście na świat uważane było za cud, gdyż jego matka uchodziła za osobę bezpłodną. Urodził się ze znamieniem – czerwonym krzyżem na piersi. Od najmłodszych lat manifestował swój ascetyzm i przejawiał wielką religijność. Gdy miał ok. 20 lat, jego rodzice zmarli. Rozdał cały swój majątek biednym i wyruszył w pielgrzymkę do Rzymu. We Włoszech panowała wtedy epidemia dżumy. Roch według legend pieczołowicie pielęgnował chorych w szpitalach, wielu z nich cudownie dzięki niemu ozdrowiało poprzez modlitwę, znak krzyża i dotknięcie jego dłoni. Jego sława była tak wielka, że musiał ukrywać się przez tłumem wielbicieli. W końcu sam zapadł na zdrowiu, przez co został usunięty z miejscowości, w której przebywał. Zamieszkał w lesie, gdzie wybudował sobie chatkę z liści i konarów drzew, która była cudownie zaopatrywana w wodę. Umarłby, gdyby nie pies szlachcica, który dostarczał mu chleb oraz szlachcica, który „wziął go pod swoje skrzydła”. Po powrocie w swe rodzinne strony został uznany za szpiega, aresztowany, wtrącony do lochów i torturowany. Po 5 latach zmarł.

Figura Rocha powstała w II połowie XIX wieku. Prawdopodobnie w jej wnętrzu znajduje się pierwotny cokół rzeźby, która została zalana betonem. Na tym postumencie mieści się wykonana z piaskowca figura, która chroniła mieszkańców przed zarazą.

W 2009 roku posąg został odrestaurowany i poddany konserwacji.

Prace konserwatorskie w 2014 roku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał gminie środki na rewaloryzację pomnika przyrody – Alei Lipowej im. Fryderyka Chopina.

W ramach programu „Konserwacja i pielęgnacja pomników przyrody” zostanie wykonane: przywrócenie właściwego stanu sanitarnego pomnika przyrody poprzez usunięcie posuszu, uszkodzeń powstałych wskutek działania czynników atmosferycznych i mechanicznych, przywrócenie statystyki drzew i ograniczenia skutków wyłamania. Zabiegi pielęgnacyjne mają poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego, a ogół działań ma zabezpieczyć, odnowić i przywrócić wartości estetyczne i użytkowe Alei Lipowej. Kwota dotacji to 184 000 zł, przedsięwzięcie ma być zrealizowane do 20 grudnia 2014 roku.

Wzdłuż Alei przebiega ścieżka rowerowa od Teresina poprzez Stare Gnatowice, Pasikonie, Łazy do Grabnika. Jest to idealne miejsce dla amatorów jazdy rowerowej, którzy oprócz oddawaniu się swojej pasji mogą kontemplować i podziwiać piękny kawałek przyrody.

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)

Uruchom galerię zdjęć (ilość zdjęć: 6)

Foto: http://www.kampinos.pl/

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)