Ambitny i trudny – taki będzie budżet miasta na ten rok

echopowiatu_budet_miata_2018

28 grudnia jednogłośnie uchwalony został przez Radę Miasta budżet na 2018 rok oraz ściśle związana z nim Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2018-2021.

W imieniu burmistrza Piotra Osieckiego uchwałę rekomendował radzie wiceburmistrz Marek Fergiński. Jak mówił, w przyszłym roku do kasy miasta wpłynie rekordowa kwota 173,8 mln zł, z czego aż 37,4 mln to wydatki inwestycyjne. Największym projektem, o wartości ponad 12 mln, będzie wykonanie odwiertu geotermalnego. Ratusz ma nadzieję na pozyskanie taniego i ekonomicznego źródła energii.

– Ponad 7 mln przeznaczamy na rewitalizację wszystkich parków miejskich, kolejne 7 mln na budowę amfiteatru, widowni, bulwarów nad Bzurą, rozbudowę przystani miejskiej. Ponad 5 mln to wydatki na drogi, o których rozmawiamy z mieszkańcami przy każdej okazji. Planujemy remont ul. Licealnej, a wspólnie z powiatem modernizację drugiego odcinka Trojanowskiej – wyliczał Marek Fergiński.

Dodał, że ratusz nie zapomina o drobniejszych projektach, ale równie ważnych dla lokalnych społeczności. To np. budowa boiska na tyłach Szkoły Podstawowej nr 4, projekt budowy hali sportowej dla „dwójki”.

Wiceburmistrz zapewnił, że budżet na 2018 rok jest ambitny, ale i wymagający. Jego zdaniem największym zagrożeniem będzie konkurowanie o wykonawców inwestycji z innymi samorządami, które także pozyskały wielomilionowe dotacje na duże projekty infrastrukturalne.

Ściśle związana z budżetem jest uchwalona w czasie sesji Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2018-2021. Dokument wylicza wszystkie projekty inwestycyjne miasta i sposób ich finansowania, a ten w dużej mierze oparty został o dotacje pozyskane z EU oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W przyszłym roku miasto zainwestuje rekordową kwotę 37 352 142 zł., w tym 28 189 618 zł pochodzące ze wspomnianych dotacji. W WPF znalazło się m.in. pięć dużych projektów edukacyjnych prowadzonych przez szkoły, budowa boiska przy „czwórce”, remont trzech parków, pierwszy etap prac na stadionie przy Warszawskiej, budowa bulwarów rekreacyjnych i kawiarni nad Bzurą, sceny oraz widowni u podnóża zamku, przywrócenie terenów rekreacyjnych nad Utratą w Chodakowie, zakup ekologicznych autobusów.

UM/red

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)