Historyczne porozumienie samorządów w sprawie budowy mostu na Bzurze

echopowiatu_most_Bzura

Trzy samorządy: powiat sochaczewski, miasto Sochaczew i gmina Sochaczew podpisały historyczne porozumienie, dotyczące wspólnych planów budowy nowej przeprawy na Bzurze. Inwestycja jest kluczowa, jeżeli chodzi o usprawnienie komunikacji pomiędzy prawą a lewą stroną rzeki.

Dokument podpisali starosta powiatu sochaczewskiego Jolanta Gonta, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki i wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. W uroczystej sesji wzięli też udział przedstawiciele samorządów, policji oraz szpitala powiatowego. Na uroczystości obecny był też poseł na sejm Maciej Małecki, który o budowę nowego mostu zabiegał od kilku lat.

Lokalizacja mostu poprawi bezpieczeństwo

Podczas sesji pokazano prezentację, na której zobaczyć można było wszystkie możliwe lokalizacje dla nowej przeprawy. Jak powiedziała Jolanta Gonta, rekomendowane są trzy opcje. – Na dziś najlepszym wariantem zaprezentowanym przez firmę opracowującą koncepcję jest ten łączący ulicę Spacerową z ulicą Staszica. Jak podkreśla starosta, to lokalizacja wstępna. -Ta najbardziej optymalna przedstawiona zostanie na etapie projektowania. Mówiąc optymalna, mam na myśli jak najmniej wyburzeń i najmniejszą liczbę wykupów działek oraz to, żeby okoliczni mieszkańcy nie byli poszkodowani. Starosta zwróciła również uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i poprawę komfortu jazdy. -Już teraz widzimy, jakie są korki przy wyjeździe z ulicy Gawłowskiej do ulicy Płockiej. To powoduje dużą ilość stłuczek, a nowy most rozładuje ruch. To również lepszy dojazd dla karetek pogotowia do miejsc, w których są potrzebne. Te słowa starosty potwierdza Paweł Dubielecki, naczelnik wydziału ruchu drogowego w KPP Sochaczew. – Jak będzie nowy most, wszystkim będzie łatwiej. Jak się teraz coś stanie na przykład na obwodnicy, cały ruch kierowany jest przez centrum miasta, to powoduje zator. Nowy most poprawi ruch po obu stronach rzeki, znacząco ułatwi też dojazd służbom do różnych miejsc w krótszym czasie. Z nowego mostu wszyscy powinni być zadowoleni, również policja – kwituje naczelnik.

Dokumentacja potrwa kilka lat

– Praca nad budową nowego mostu rozpoczęła się w momencie podpisania umowy – powiedział z kolei wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. – W dniu podpisania porozumienia, przedstawione zostały pewne założenia, które teraz trzeba zacząć realizować. Miasto, powiat i gmina rozwijają się, Sochaczew jest w naszej okolicy ośrodkiem, gdzie skupia się wszelka działalność, handel i wszelkie usługi. Myślę, że mieszkańcy gmin Iłów, Rybno, Młodzieszyn, będą chcieli jak najszybciej dostać się do miasta. Istniejący most na Bzurze to miejsce, które się ciągle korkuje. Dlatego musimy pracować nad nowym rozwiązaniem komunikacyjnym. Podjęliśmy właśnie wspólną decyzję o budowie nowego mostu. W tym miejscu rozpoczęła się praca, a jest to perspektywa 5, może 10 lat. Trzeba wybrać najlepszą lokalizację i najlepsze rozwiązania techniczne. Do tego musi być akceptacja społeczna. To trudna praca, ale warto jej się poświęcić, tak by z efektu końcowego każdy był zadowolony – podsumowuje wójt Orliński.

– A tych zadowolonych ma być bardzo dużo – mówi z kolei burmistrz miasta Piotr Osiecki. – Chodzi o dotychczasowych osadników, jak i tych, którzy niedługo będą tu chcieli się budować. Mówimy o kilkuset hektarach terenów przeznaczonych głównie na terenie gminy Sochaczew pod budownictwo mieszkaniowe. Możemy sobie tylko wyobrazić, co się będzie działo za kilka lat, 10 i więcej, jeżeli nie podejmiemy tego wspólnego wyzwania, jakim jest budowa mostu. Teraz ruszamy z całym postępowaniem administracyjnym. Na początek decyzja środowiskowa. Przygotowania muszą być rzetelne, bo inwestycja ma być transparentna dla wszystkich. Jeżeli polegać na opinii fachowców, cykl przygotowawczy może potrwać około 5 lat. Tyle może potrwać uzyskanie pozwolenia na budowę. Potem dwa sezony potrwają prace budowlane. Oczywiście w pierwszej fazie możemy liczyć na niespodzianki, dlatego ten czas może się wydłużyć, ale nie zamierzamy się spieszyć, wszystko musi być zrobione zgodnie z prawem. O wszystkich naszych działaniach mamy też zamiar informować społeczeństwo – podkreślił burmistrz Osiecki.

Czekaliśmy wiele lat

Jednym z budowniczych porozumienia jest poseł na sejm RP Maciej Małecki. – Sochaczew jest położony nietypowo, na dwóch brzegach Bzury na długości kilkunastu kilometrów. To komplikuje komunikację mieszkańcom. Jestem przekonany, że za kilka lat po tym jak samorządy wykonają swoją pracę, kilka kolejnych pokoleń będzie mogło cieszyć się mostem, który połączy dwie części naszego miasta. Właśnie podpisane porozumienie to ważna chwila dla naszych mieszkańców.

Przewidywany kompletny koszt budowy, wliczając w to drogi dojazdowe do nowej przeprawy, to ponad 20 milionów złotych. Połowę kosztów ma pokryć powiat, korzystając oczywiście ze wszystkich możliwych pieniędzy zewnętrznych, po 25% kosztów przypadnie pomiędzy gminę a miasto Sochaczew.

Paweł Pajka

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)