Jeszcze będzie pięknie, czyli rewitalizacja parku Garbolewskiego ruszyła

echopowiatu_park2

Ledwo 7 lutego podpisano umowę na renowację parku Garbolewskiego w Sochaczewie, a już z początkiem minionego tygodnia ruszyły intensywne prace. Teren został ogrodzony, oznaczony jako plac budowy. Na miejscu pojawiła się ekipa ze sprzętem i zaczęła działać.

Prace pochłoną 3 851 600 zł. Jak informuje Urząd Miasta w Sochaczewie, projekt zakłada wymianę alejek, oświetlenia, ławek, budowę alei spacerowej wokół stawu, sceny letniej i ogrodu muzycznego z prawdziwymi instrumentami, pielęgnację drzew i krzewów, wymianę nawierzchni ulicy biegnącej przed szkołą muzyczną. W środę 7 lutego burmistrz Piotr Osiecki i prezes firmy Ziel-Bud Wojciech Rukat podpisali w Państwowej Szkole Muzycznej umowę w sprawie renowacji parku Garbolewskiego. Rewitalizacja największego parku w mieście obejmie teren aż 30 380 m2.

echopowiatu_park3

Roboty zaczęły się od ogrodzenia terenu, oznaczenia drzew do wycinki i pierwszej ich wycinki. Usuwane są już krzaki nad zbiornikiem wodnym od strony parku, jak i od strony szkoły – ZS RCKU, zabezpieczono najstarsze drzewa przed ewentualnym uszkodzeniem, oznaczono te, które mają pozostać. Pogoda sprzyja, więc prace trwają intensywnie. Praktycznie przez sam park już przechodzić ani spacerować nie można. Zdarzają się jednak incydentalne przypadki, gdzie ludzie na własną odpowiedzialność przechodzą…. zwłaszcza młodzież w drodze do lub ze szkoły.

Przypomnijmy. Do wycinki zakwalifikowano niespełna 60 drzew. Pielęgnacji poddanych zostanie kolejnych ponad 100 drzew, pojawią się też nowe nasadzenia, a zdarzy się też tak, że kilka drzew zostanie przesadzonych. Ogólnie, jak zapewniał burmistrz Piotr Osiecki, po zakończeniu prac liczba drzew w parku wzrośnie o 30.

Jest to duża inwestycja, potężna jak na zakres miejskich inwestycji – rewitalizacja największego miejskiego parku, stąd budzi duże zainteresowanie społeczne, zwłaszcza, że to jeden z nielicznych parków w Sochaczewie tak licznie odwiedzany o każdej porze roku przez mieszkańców, zarówno seniorów, osoby młode, mamy z wózkami – słowem całe rodziny. W nowej odsłonie z pewnością park nie będzie wyglądał tak jak teraz. Niektórym to przeszkadza, innych ta wiadomość cieszy. Są tacy, którzy martwią się, że park straci swój dostojny dworski charakter, inni zastanawiają się, jak i czy sprawnie uda się połączyć historyczne założenie parkowe z elementami współczesnymi. Odnowieniu poddany przecież zostanie nie tylko sam park, zieleń, ale także znajdujący się obok zbiornik wodny, który chyba najbardziej wymaga odnowienia.

echopowiatu_park1

Ktoś mądrze napisał na jednym z portali, gdzie toczy się dyskusja nad trwającą rewitalizacją parku m.in., że „…park to nie las, jego ważną funkcją jest możliwość rekreacji i wypoczynku z wykorzystaniem elementów architektury ogrodowej do tego przeznaczonych. Pewien porządek i bezpieczeństwo musi być zachowane…”

Niestety, przy dość daleko posuniętym zaniedbaniu parku dziś niektóre elementy trzeba zmienić radykalnie, całkowicie. Stąd rewitalizacja całego obiektu to duże przedsięwzięcie i jeszcze większe poruszenie społeczne. Dlatego też z krytyką warto się wstrzymać i poczekać na efekt finalny, a ten przecież całkiem niedługo, bo park oddany ma być do użytku w wakacje. Nie oceniajmy więc jeszcze na tym etapie.


Od maja 1962 roku park wpisany jest do rejestru zabytków. Do chwili rozpoczęcia rewitalizacji rosło tu 196 drzew, w tym okazały dąb szypułkowy, pomnik przyrody o obwodzie ponad pięciu metrów. Analiza dendrologiczna wykazała, że najstarsze kilkanaście drzew posadzono w latach 1800-1900.


AS

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)