Magda potrzebuje terapii

Echopowiatu_PRotest_AGA (2)

Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w obronie terapii w Adze

Rodzice niepełnosprawnych dzieci, korzystający z zajęć w sochaczewskiej poradni rehabilitacji neurologicznej Aga, są zrozpaczeni. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił finansowania rehabilitacji w placówce.

Znana Poradnia Rehabilitacji Neurologicznej dla Dzieci i Młodzieży AGA w Sochaczewie nie otrzymała dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że z dniem 1 kwietnia nie będzie mogła prowadzić zajęć terapeutycznych. Rodzice około 120 dzieci niepełnosprawnych i z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego są zrozpaczeni. Dla nich to tak, jakby ktoś odciął im tlen.

Zabierają nam wszystko

– Zabiera nam się z dnia na dzień dostęp do bieżącej rehabilitacji naszych dzieci, jedynej stałej rehabilitacji, na jaką mogliśmy liczyć w Sochaczewie. Tyle lat walki, tyle stresu i starań o dobro naszych synów i córek, by mogły jak najlepiej funkcjonować w społeczeństwie. Dla nas to tak, jakby ktoś nam odciął tlen – mówi mama dwunastoletniego Maćka, cierpiącego na autyzm. Od dwóch lat korzystają z cotygodniowych spotkań terapeutycznych w Adze. Mają do dyspozycji psychologa, logopedę, pedagoga, fizjoterapeutę. Są zadowoleni, widzą efekty.

– Zabiera nam się to wszystko i mówi: a teraz radźcie sobie sami. Pojawiła się wskazówka, że powinniśmy skorzystać z placówki rehabilitacyjnej na ulicy Ryszarda Kaczorowskiego. A przecież wszyscy wiemy, jak ciężko się tam dostać i że terapia przydzielana jest tylko na jakiś czas, przeliczona na konkretną liczbę godzin – dodaje Joanna Poszwińska, mama siedmioletniej Magdy, u której również stwierdzono autyzm i która dodatkowo uczęszcza do funkcjonującej przy Adze niepublicznej podstawówki „Nasza szkoła”, oferującej bezpłatną naukę dzieciom z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

– Jestem mamą dziecka z zespołem Downa, które od dwóch lat rehabilituje się w poradni Aga – mówi Katarzyna Pawłowska, zawodowo pedagog szkolny. – Te decyzje podjęte gdzieś tam na górze są dowodem na to, że gdy przychodzi do konkretnej, codziennej pomocy, codziennej terapii, nagle okazuje się, że tej pomocy nie ma. Dużo słyszymy słów, często wzruszających, jak to chce nam się pomóc, a to my na co dzień chodzimy na terapię, walczymy o konkretne zajęcia, które nam się odbiera. Proszę wszystkich, którym bliski jest ten temat, żeby odezwali się razem z nami, bo w Sochaczewie naprawdę jest niewiele miejsc, gdzie dzieci niepełnosprawne mogą otrzymać fachową pomoc.

10 lat AGI

Poradnia Rehabilitacji Neurologicznej dla Dzieci i Młodzieży AGA w Sochaczewie funkcjonuje już ponad dziesięć lat, z czasem wzbogacona o nieodpłatną ofertę „Naszej szkoły”, gdzie podopieczni mogą liczyć na pomoc takich specjalistów, jak psycholog, neurologopeda, pedagog specjalny, fizjoterapeuta czy psychiatra. Dodatkowo uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego pozostają pod stałą opieką poradni, co skutkuje niemal codzienną terapią. Obie placówki prowadzi Stowarzyszenie „Po pierwsze rodzina”.

W tej chwili z terapii w „Adze” korzysta około 120 dzieci. Przeważnie są to mieszkańcy powiatu sochaczewskiego. Decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia o nieprzyznaniu finansowania rehabilitacji w poradni wywołała uzasadnione oburzenie, a nawet przerażenie u rodziców niepełnosprawnych dzieci. Zarówno oni, jak i samo stowarzyszenie, przez kilka dni zbierali podpisy pod petycją, domagając się przywrócenia finansowania przez NFZ. Wiemy wszyscy, jak ciężki jest dostęp do specjalistycznej terapii dziecięcej w Sochaczewie, która powinna prowadzona być stale i systematycznie.

Monika Figut

Echopowiatu_PRotest_AGA (1)

Poniżej cytujemy w całości treść petycji, która wraz z podpisami i odwołaniem od decyzji została złożona do NFZ.

Zwracamy się do Narodowego Funduszu Zdrowia o przywrócenie finansowania placówki –Poradni Rehabilitacji Neurologicznej dla Dzieci i Młodzieży „ AGA” 96-500 Sochaczew Al.600-Lecia 66B.

My jako rodzice naszych dzieci niepełnosprawnych, które uczęszczają na terapie do tutejszej Poradni „AGA” w Sochaczewie (niektórzy już od wielu lat) prosimy, aby nie odbierać naszym dzieciom możliwości korzystania z terapii w Poradni AGA. Jest to dla nas, jak i naszych dzieci bardzo ważne, aby zachować ciągłość leczenia.

Nasze dzieci korzystają z terapii neurologopedycznej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej, pedagogicznej a także są pod stałą opieką lekarską.

Ośrodek dawał naszym dzieciom wielospecjalistyczną opiekę, za co jesteśmy wdzięczni, że w jednym miejscu dzieci miały prowadzone terapie odpowiednio dobrane do każdego pacjenta.

Nasze dzieci jak wiadomo mają problem w akceptowaniu nowych osób, miejsc. Poszukiwanie nowych placówek, terapeutów, będzie dla nich wielkim wyzwaniem i może zaburzyć ich funkcjonowanie i chęć dalszych działań.

W przypadku wielu dzieci postępy poczynione podczas zajęć rehabilitacyjno-neurologicznych są bardzo duże. Nie wyobrażamy sobie, aby to, co zostało osiągnięte prze wiele lat, zostało zaburzone i zakończone ot tak po prostu.

Nie możemy się zgodzić, aby w obecnej sytuacji naszym dzieciom została odebrana możliwość terapii, która jest niezbędna w dalszym funkcjonowaniu.

W naszym odczuciu placówka spełnia wszystkie potrzeby naszych dzieci po względem terapeutycznym. Personel jest wykwalifikowany, z indywidualnym podejściem do każdego pacjenta.

Ponadto w tej placówce są szybkie terminy terapii, co w niektórych przypadkach jest dość istotne w leczeniu i jest dużym plusem w stosunku do innych placówek, co dla nas rodziców jest najważniejsze.

Jako Rodzice zgłaszamy stanowczy sprzeciw odebraniu naszym dzieciom możliwości dalszej współpracy z Poradnią Rehabilitacji Neurologicznej „Aga” w Sochaczewie, wnosimy o przywrócenie finansowania NFZ i zrozumienie nas jako rodziców, że ta placówka była tyle lat i musi istnieć, by pomagać tym, którzy tego potrzebują. Odebranie możliwości korzystania z terapii w tej placówce doprowadzi wielu rodziców do wielkiego problemu znalezienia gdziekolwiek miejsca na terapię swojego dziecka, a także przyczyni się do wielomiesięcznego oczekiwania na swoją kolej w innej placówce, co wiąże się z negatywnymi skutkami w rozwoju naszych dzieci, a niestety prywatna opieka zdrowotna nie jest dostępna dla możliwości finansowych wielu rodziców.

Prosimy o pozytywne rozważenie naszej sprawy i przyczynienie się do tego, aby dobro naszych dzieci było ważniejsze od wszelkich bezdusznych przepisów.

Rodzice dzieci korzystających  z zajęć w poradni Aga Sochaczew

foto Tomasz Ertman

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)