Najważniejsze to mieć szacunek do ludzi

echopowiatu_kioskarz2

Z człowiekiem z zasadami – Janem Łukawskim, właścicielem kiosku, który znajdował się obok dworca PKP w Sochaczewie i po 16 latach został zamknięty – rozmawiał w Radiu Sochaczew Michał Radkowski.

Rozmowa z panem Janem spotkała się z przychylnym odzewem i komentarzami słuchaczy, mieszkańców naszego powiatu, dlatego dla tych, którzy wolą czytać wywiady, prezentujemy wybrane jego fragmenty w formie papierowej. Szkoda tylko, że pan Jan nie przeczyta go już w swoim kiosku przy stacji…

Bardzo się cieszę, że doszło do naszego spotkania, choć nie ukrywam, że z lekkim niepokojem oczekiwałem, czy pan przyjdzie.

Uważam, że ludzi należy szanować, a ze słowa danego trzeba się wywiązywać, być na czas. I najważniejsze, aby zawsze mieć szacunek do ludzi, z którymi się rozmawia.

„Dziękuję wszystkim osobom, które robiły tu zakupy. Życzę wszystkiego dobrego…” – to idealny dowód na to, że to, co pan mówi stosuje na co dzień. Absolutnie ujął mnie pański napis na kiosku obok dworca. Przyznam szczerze, że rzadko się zdarza, by tak „z klasą” żegnać się z klientami.

Mam taki charakter, że szanuję ludzi i dlatego chciałem podziękować wszystkim moim klientom, którzy robili u mnie zakupy. Bywało i tak, że robili zakupy bez pieniędzy, ale wiedziałem, że otrzymam je po prostu później. Przez 16 lat poznałem wielu ludzi i wiem, że czasem mają różny humor, ale zawsze wiedziałem, że trzeba być bardzo miłym i sympatycznym wobec klientów. Dlatego szybko zdobyłem sympatię wielu osób. A gdy przychodziły święta to staraliśmy się obdarowywać zaprzyjaźnionych klientów małymi podarunkami. I oni również o nas pamiętali i byli mili i sympatyczni i też obdarowywali nas czasem czymś miłym.

A czy pan jakoś przygotował swoich klientów na ten moment, że niebawem ten kiosk zniknie?

W związku z tym, że to wszystko nastąpiło gwałtownie, ponieważ dostałem informacje o rewitalizacji stacji na dworcu PKP, nie zdążyłem odpowiednio przygotować klientów.

Można powiedzieć, że to świetna informacja.

Plany rewitalizacji zakładają, że stacja będzie wyglądała zupełnie inaczej. Będą tam pawilony handlowe. Na pewno nowe rozwiązania spodobają się wielu osobom jeżdżących koleją. Widziałem jednak, że wraz ze zmianami, ja będę musiał stamtąd odejść. Dlatego wolałem wszystko zrobić wcześniej na spokojnie, a nie czekać do ostatniego dnia i rozwiązałem już umowę na dzierżawę terenu.

I stąd pewnie pomysł na takie bardzo nietypowe pożegnanie.

Zrobiłem to z szacunku do ludzi, którzy przez wiele lat spotykali się ze mną, co rano. I ja o wczesnej porze zawsze w kiosku byłem, bo starałem się, aby podróżni zawsze mieli dostęp do świeżej prasy.

echopowiatu_kioskarz (1)

Ile lat pan ten kiosk prowadził?

Około 16, ale nie przez cały czas w nim byłem, bo pracowałem również w innej firmie. A do kiosku zatrudniałem panie na etat. Dziś prowadzenie takiego biznesu niestety jest mało ekonomiczne. W momencie, gdy zaczynałem działalność handlową marże były na poziomie 20 – 25 procent, a dziś wynoszą one 4 – 5 procent. Nie ma szans, aby współcześnie w tej branży zarobić duże pieniądze.

Opowiadał mi pan o sytuacje, gdy pewna pani, która śpieszyła się rano na pociąg kupiła w kiosku paczkę papierosów, zapłaciła banknotem 100 dolarowym zapominając zabrać reszty. Często zdarzały się takie sytuacje?

Bardzo często się tak zdarzało, bo rano każdy jest zaspany, szybko zakupy chce zrobić, a tu już pociąg podjeżdża, więc ktoś rzuca stówę i szybko leci dalej. Ale te osoby bardzo dobrze wiedziały, że jak będą wracać do domu, to ta reszta będzie na nich czekała.

Przez te wszystkie lata doskonale poznał pan wielu ludzi i dowiedział się wielu informacji na temat ich życia, a przecież to ogromna liczba osób.

Tak, bardzo dużo ludzi pamiętam. Obserwowałem jak dorastali, potem jak zawierali związki, widziałam jak z dworca odbierali ich małżonkowie. Takich historii jest wiele. Tych wszystkich ludzi znałem bardzo dobrze z widzenia.

Kiedy kiosk został zamknięty?

31 stycznia. Zawsze starałem się, aby wszyscy robiący u mnie zakupy byli bardzo zadowoleni. W życiu zawsze uważałem swoich klientów, jako swoich pracodawców, bo każdy kupujący pozwalał mi zarabiać. A pracodawcę trzeba szanować.

Zawsze trzeba patrzeć na tę jasną stronę życia, wychodzi pan z takiego założenia na co dzień?

Uważam, że w życiu trzeba mieć w sobie bardzo dużo pokory i się nim cieszyć. To jest ogromnie ważne, aby umieć się cieszyć i być miłym, sympatycznym dla innych. A w obecnym świecie jest to coraz trudniejsze, bo osoby zamykają się w sobie, trudno się z nimi rozmawia. Ale mam nadzieję, że przyjdą jeszcze bardzo dobre czasy i ludzie znów będą się szanowali.

Zawsze szkoda takich lokalnych miejsc, gdzie się zna właściciela, osobę, z którą dość często się spotyka. Pan o tym bardzo często opowiada – o tych bliskich relacjach ze swoimi klientami. To jest takie odwzorowanie więzi sąsiedzkich, gdzie możemy opowiedzieć o naszych dobrych czy złych dniach, a to trochę tak jak u pana w kiosku.

Właśnie, to identyczna sytuacja. Bardzo często osoby jak mają jakiś problem, wolą o nim opowiedzieć obcej osobie niż komuś bliskiemu. Dlatego zawsze starałem się pocieszać innych. A jak to mówią, po złym zawsze przychodzi dobre, bo nie może być tak, że cały czas jest źle. Bywało niestety i tak, że przy naszym kiosku zatrzymywali się ludzie chorzy, jadący do Warszawy do lekarza i takich również podtrzymywałem na duchu zarażając optymizmem i dobrym słowem.

A bywały też odwrotne sytuacje, że to pan miał zły dzień i to klienci poprawiali panu nastrój?

Starałem się nie okazywać, że mam zły dzień.

Czy wcześniej zanim pan się pojawił w kiosku, on wcześniej funkcjonował w tym samym miejscu? Czy ktoś inny go prowadził?

Nie. To było nowe miejsce, które wynaleźliśmy z synem. A potem znalazła się firma, która dostarczała prasę i szukała takiego miejsca, gdzie taki kiosk można postawić, więc zawarliśmy z nią umowę. I tak to zaczęło funkcjonować.

Myślę, że praca, jako kioskarz, to spore wyzwanie, trzeba wcześnie rano wstawać. A o której godzinie przyjeżdżała prasa?

Z reguły o 4.30. Dlatego trzeba było odpowiednio wcześniej wstawać i dojechać na miejsce. Ja i tak byłem w dobrej sytuacje, bo niedaleko mieszkam, więc daleko nie musiałem jeździć. Pięć minut i byłem na miejscu.

Zawsze marzyłem o pracy w kiosku, bo to ogromny dostęp do prasy, można wszystko mieć na wyciągnięcie ręki i to za darmo. A pan to wszystko miał na co dzień.

Tak miałem swoją ulubioną grupę czasopism, którą czytałem. Dziś niestety sprzedaż prasy maleje, bo młodzi ludzie wolą Internet, a po prasę sięgają raczej starsze osoby.

A czy ktoś sławny kupował coś w pańskim kiosku?

Oczywiście, że tak, np. pan Jasiński z Orlenu, który kupował u mnie gazetkę. Pamiętam, że gdy w Sochaczewie kręcono film na stacji PKP, to aktorzy kupowali u mnie w kiosku różne rzeczy, ale dziś nie pamiętam ich nazwisk.

Wiele osób żałuje, że zamknął pan kiosk.

Mnie również jest bardzo przykro, ale niestety taka jest kolej losu. O zamknięciu tego kiosku zadecydował również aspekt ekonomiczny, ale mam jeszcze drugi w Sochaczewie, więc jestem dobrej myśli.

Dziękuję za rozmowę.

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)