Pomaluj im świat na niebiesko

echopowiatu_autyzm_plac_2016

To była bardzo udana akcja sochaczewskiego Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka AaKuKu, nawet pogoda była tego dnia łaskawa, jakby wiedziała, że cel jest szlachetny.
2 kwietnia na Plac Kościuszki zostali zaproszeni wszyscy, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę na temat autyzmu, albo chociażby pokazać solidarność z chorymi zmagającymi się z tą poważną chorobą. Z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu AaKuKu Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka przygotowało bardzo interesujący happening. Każdy zainteresowany autyzmem mógł porozmawiać z psychologiem, logopedą czy pedagogiem, otrzymać materiały informacyjne na temat oferty edukacyjnej Centrum, możliwości skorzystania z terapii, czy specjalnych programów jak chociażby program Badabada dotyczący wczesnego wykrywania autyzmu. „Sprawdź jak rozwija się Twoje dziecko” – taki apel kierowali, obecni podczas akcji, specjaliści do wszystkich rodziców i zachęcali, by kontaktować się z nimi, jeśli dziecko nie ma określonych umiejętności albo one zanikają.
Arleta Kotowicz-Tworzewska, psycholog z AaKuKu, opowiadała jak rozwija się ta choroba, dlaczego osoby z autyzmem mają trudności z komunikowaniem się, rozumieniem relacji społecznych, jak odbierają świat, jakiego wsparcia potrzebują od nas i dlaczego powinni je otrzymać. Trudno dokładnie określić, ile osób choruje na autyzm, ale szacuje się, że 1 na 100 dzieci przed trzecim rokiem życia ma rozpoznanie zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Akcja na Placu Kościuszki miała nie tylko wymiar merytoryczny ale również zabawowy. Tą sferą zajęli się członkowie Bractwa Rycerskiego Wesoła Kompania, którzy budzili podziw i uznanie zarówno z powodu swoich strojów nawiązujących do średniowiecznej mody mieszczańsko-rycerskiej – najmłodsi uczestnicy akcji z podziwem patrzyli na rycerskie toporki i miecze, a już niekłamany podziw budzili żołnierze z Grupy Rekonstrukcyjnej Trolle w strojach jednostek specjalnych, z bronią u boku – na szczęście były to tylko bardzo wierne jej repliki – wyglądali bardzo groźnie, ale zapewniali, że potrafią stanąć w naszej obronie w każdej chwili, w każdym razie budzili respekt i szacunek najmłodszych – wierzymy, że możemy na nich liczyć. Temperatura spotkania podniosła się zdecydowanie, gdy na płycie Placu Kościuszki pojawił się zespół L`ombelico del Mondo! Nie tylko dzieciaki piszczały z zachwytu, dorosłym również udzieliła się ich niesamowita energia i młodzieńczy entuzjazm. Na nich zawsze można liczyć! Gratulujemy pomysłu rozpowszechnienia wiedzy o autyzmie, dziękujemy za ciekawą inicjatywę i udane pokazy.
Grażyna Bolimowska-Gajda

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)