Rekordowy rok w Muzeum Kolei Wąskotorowej

echopowiatu_kolejka

Rok 2017 był dla Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie okresem wyjątkowym. Standardową działalność naszej placówki wzbogaciło kilka wydarzeń o przełomowym charakterze. Rekordy frekwencyjne, wizyta Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, powrót do służby legendarnego parowozu a także doskonałe wyniki w zakresie liczby przeprowadzonych lekcji muzealnych spowodowały, że minione dwanaście miesięcy będziemy jeszcze długo pamiętać.

Pociąg Retro

Przejazdy w sezonie turystycznym zabytkowym wąskotorowym składem były jak zwykle główną atrakcją naszej placówki. Całodzienne wycieczki z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej, z przystankiem na piknik w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, odbywały się od 29 kwietnia do 21 października. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem całego sezonu był powrót do naszego muzeum trakcji parowej. 14 lipca 2017 r. po sześciu latach nieobecności i naprawie głównej na sochaczewskie wąskie tory powrócił legendarny parowóz Px29-1704. Aktualnie to jedyna na Mazowszu wąskotorowa lokomotywa „pod parą”. Na uroczystość inauguracyjną do naszej placówki przyjechał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Powrót parowozu przyczynił się do pobicia rocznego rekordu frekwencji w pociągu Retro. W opisywanym okresie przewieźliśmy aż 14 845 pasażerów, czyli najwięcej w historii Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jednocześnie uruchomiliśmy również rekordowe 98 turystycznych pociągów pasażerskich. Niniejszą ilość udało się uzyskać m.in. dzięki dodatkowym kursom, które wprowadzono do rozkładu we wszystkie niedziele od początku lipca do 21 października.

Imprezy

Ubiegły rok w naszej placówce to wiele istotnych wydarzeń kameralnych i plenerowych. Za najważniejsze uznać należy wizytę Agaty Kornhauser-Dudy, podczas której odbyła się przygotowana przez Urząd Transportu Kolejowego lekcja pokazowa dla najmłodszych, a następnie krótka wycieczka pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew Miasto. Był to również czas ważnych rocznic. 1 października sochaczewska kolej wąskotorowa obchodziła jubileusz 95-lecia. Świętowaliśmy go na zakończenie sezonu turystycznego, organizując ostatni ubiegłoroczny przejazd „pod parą” na ognisko do Tułowic, a także paradę czynnych pojazdów szynowych w muzealnym skansenie. Podobny kolejowy pokaz zaaranżowaliśmy również na inaugurację sezonu kursów pociągiem Retro, która odbyła się na przełomie kwietnia i maja. Jedną z ważniejszych kart w naszym kalendarzu zajmuje „Noc Muzeów”. W 2017 r. już drugi raz włączyliśmy się w organizację tej ogólnopolskiej imprezy. Wydarzenie z roku na rok ma ciekawszą i atrakcyjniejszą formułę. Szczególnie cenione przez naszych gości są nocne przejazdy zabytkowym pociągiem na szlaku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy, a także klimatyczne, industrialne pokazy zespołu bębniarskiego L’ombelico del Mondo. Po raz kolejny w muzealnym skansenie odbył się, organizowany przez Klub Motocyklowy Boruta MC Poland Sochaczew, piknik charytatywny „Motoserce”. W jego trakcie jednym z istotniejszych wydarzeń był darmowy przejazd pociągiem do przystanku Sochaczew Miasto i z powrotem, a także zaaranżowany przez Dragon Fight Club „II Sochaczewski Bieg Wąskim Torem”. Cieszymy się, że impreza ubogaca placówkę ideami takimi jak pomoc potrzebującym oraz propagowanie aktywności sportowej. Intensywnie w muzeum zapisał się cały okres letni. Szczególne tu miejsce zajęła, organizowana z Radiem Sochaczew oraz tygodnikiem „Echo Powiatu”, trzecia edycja „Dnia Dziecka w Stylu Retro”. Wspomnieć należy także zrealizowany w czerwcu razem z warszawską Stacją Muzeum ogólnopolski plener malarski „Zatrzymać czas…”. W jego trakcie dziesięciu wybitnych artystów czerpało inspirację zwiedzając z muzealnymi przewodnikami naszą placówkę, jak również perły architektoniczne Sochaczewa i okolic – ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie oraz Bazylikę św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Sezon imprez zakończyliśmy trzecimi „Mikołajkami z wąskotorówką”. Klimatyczne kursy pociągu ze świętym Mikołajem, upominki dla najmłodszych, ognisko przy nastrojowej muzyce w muzealnym skansenie, pokazy kolejowych bajek oraz darmowe przejażdżki drezyną przyciągnęły do placówki liczną grupę gości. Wśród skromniejszych ubiegłorocznych wydarzeń wyróżnić należy współorganizowany na zakończenie ferii z Radiem Sochaczew konkurs „Po wąskim torze w przeszłość ziemi sochaczewskiej”, konkurs walentynkowy „Stacja miłość”, a także muzealną grę terenową zorganizowaną z okazji pierwszego dnia wiosny oraz „Dnia Polskiej Niezapominajki”.

Konserwacje i remonty

Przez cały rok pracownicy muzeum zajmowali się konserwacją zabytkowego wąskotorowego taboru oraz remontami i bieżącym utrzymaniem infrastruktury kolejowej. Wliczając wykonaną przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej naprawę główną parowozu Px29, w niniejszym okresie przeprowadzonych zostało dziesięć renowacji. Oprócz naszego flagowego parowozu do ruchu przywrócona została również lokomotywa spalinowa 2WLs50-1184. Odnowiono także trzy parowozy eksponowane w muzealnym skansenie: Hutnik 2, WKD 66 oraz Tw53-2565. Wśród pozostałych obiektów znalazły się: wagon osobowy typu 1Aw (Bxhpi 1676 – pojazd użytkowany w ruchu muzealnym), wagon platforma Px100-9, dwa wagony transportery typu Roll-bock (Sl 77531 oraz Sl 77543), a także semafor kształtowy zlokalizowany w skansenie placówki. Oprócz tego przez cały rok konserwacji bieżącej poddawany był tor szlakowy oraz budynki w stacji Sochaczew Wąskotorowy. Tu szczególnie wyróżnić należy gruntowną odbudowę przejazdów kolejowych przy okazji remontów ulic Piłsudskiego i Trojanowskiej w Sochaczewie, a także położenie nowego papowego pokrycia na muzealnym warsztacie, halach postojowych dla parowozów, a w części również na głównym budynku stacyjnym.

Lekcje muzealne

Edukacja jest ważnym elementem działalności naszej placówki. Posiadamy w tym zakresie bogatą ofertę lekcji muzealnych o tematyce związanej z koleją oraz historią ziemi sochaczewskiej. W tym obszarze ubiegły rok również okazał się być rekordowy. Przeprowadziliśmy w niniejszym okresie aż 97 zajęć, w tym 76 dla lokalnych szkół i przedszkoli dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Sochaczewie oraz kolejnych 21 dla placówek spoza miasta. Dodatkowo przygotowaliśmy atrakcyjne programy edukacyjne dla najmłodszych miłośników kolejnictwa z województw mazowieckiego i łódzkiego w ramach „Ferii oraz Wakacji z Wąskotorówką”.

Ciąg dalszy za tydzień.

Łukasz Popowski

asystent muzealny

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)