Sto imprez na stulecie niepodległości

100 lecie

Ponad sto punktów liczy oficjalny program obchodów 100-lecia niepodległości na ziemi sochaczewskiej. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego 11 listopada 2018.

Popiersie stanie ma skwerze przed Komendą Powiatową Straży Pożarnej przy ul. Staszica. Miejsce nie jest przypadkowe – to sochaczewscy strażacy zawiesili 11 listopada 1918 roku pierwszą od ponad 100 lat biało-czerwoną flagę nad naszym miastem. Miało to miejsce przed ich strażnicą, która stała dokładnie w tym samym miejscu, w którym do dziś stacjonują.

– Komitet Honorowy Obchodów 100-lecia Niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej zdecydował jednogłośnie, że nie będziemy ogłaszać konkursu na popiersie, a postaramy się pozyskać prawa do takiego wizerunku marszałka, który będzie miał walor zarówno historyczny, jak i artystyczny – mówi przewodniczący Komitetu Honorowego, poseł Maciej Małecki.

Nie jest to jeszcze przesądzone, ale wszystko wskazuje na to, że pójdziemy śladem Łańcuta, gdzie w zeszłym roku odsłonięto kopię popiersia, które w 1916 roku wykonał późniejszy rektor ASP w Krakowie, słynny rzeźbiarz prof. Konstanty Laszczka. – Staramy się pozyskać prawa autorskie do wykonania kopii tego właśnie popiersia. Nie będzie to oczywiście łatwe, dlatego rozważamy jeszcze inne opcje. Pewne jest to, że 100-lecie odzyskania niepodległości wymaga działań niestandardowych. Zdajemy sobie sprawę, że postawimy pomnik, który mam nadzieję, będzie stał przez co najmniej kolejne 100 lat – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Sprawa odsłonięcia popiersia była najważniejsza podczas posiedzenia Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej, które odbyło się 15 stycznia, ale nie jedyną. Komitet zatwierdził również oficjalny program obchodów, logo obchodów oraz wzór plakatu, na którym będą ogłaszane wszystkie imprezy okolicznościowe.

– Program wygląda imponująco. To ponad 100 punktów realizowanych przez jednostki miejskie i powiatowe. A trzeba dodać do tego wszystko to, co będzie się działo choćby w szkołach podległych miastu i powiatowi. Każda placówka oświatowa przygotowuje swój oddzielny program przeznaczony dla uczniów i rodziców – mówi starosta Jolanta Gonta, która obok posła Małeckiego i burmistrza Osieckiego objęła oficjalny patronat nad obchodami.

UM

O nadchodzących imprezach będziemy informować na bieżąco.

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)