Święto Miasta po nowemu

echopowiatu_dni miasta

Czy od tego roku Dni Sochaczewa zmienią się w Święto Mieszkańców Sochaczewa? Taką propozycję burmistrz Piotr Osiecki ma złożyć miejskim radnym. Zmiana nie obejmie jedynie nazwy, ale przede wszystkim formułę. Nowa ma zachęcać mieszkańców do współtworzenia tego corocznego wydarzenia, do jeszcze szerszego pokazania tradycji, lokalnej kuchni i rękodzieła. Na święto zapraszane będą np. orkiestry, teatry uliczne, uznani twórcy graffiti i co istotne – świętować mają wszystkie dzielnice, a nie tylko centrum.

Jak twierdzi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, coraz większa jest aktywność lokalnych twórców, prężnie działają kluby sportowe i UKS-y. Kolejnych kilkanaście stowarzyszeń organizuje zajęcia artystyczne dla najmłodszych, turnieje gier planszowych, spotkania poświęcone tradycjom i historii ziemi sochaczewskiej. Takich inicjatyw jest mnóstwo. Podobnie duże jest grono osób, które nie działają w stowarzyszeniach, ale tworzą samodzielnie, na własną rękę, czasem do przysłowiowej szuflady. Jest wiele osób piszących, malujących, komponujących, badających przeszłość miasta, spisujących dzieje znanych sochaczewskich rodów. Dlatego należy docenić i pokazać ich dorobek.

Święto w czerwcu

Święto Mieszkańców Sochaczewa odbywać się będzie jak dotychczas, czyli w drugi weekend czerwca. Docelowo ma się odbywać we wszystkich dzielnicach, np. parku w Chodakowie i na pobliskim stadionie, w odnowionym parku Garbolewskiego, na tyłach SCK w Boryszewie (scena plenerowa), placach zabaw w dzielnicach Karwowo i Malesin.

Oczywiście z programu nie znikną wydarzenia centralne i koncerty gwiazd, ale obchody wyjdą poza centrum Sochaczewa. Jednak zmiana formuły potrwa kilka lat, a do tego celu posłużą m.in. nowy amfiteatr wraz z widownią na podzamczu, zrewitalizowane parki Garbolewskiego i Chopina. Już w tym roku pierwszymi zwiastunami zmian ma być m.in. prezentacja hejnału miasta i skoncentrowanie wydarzeń sportowych na obiektach MOSiR w Chodakowie. W planach jest też koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uruchomieniu, poświęconej miastu, aplikacji na urządzenia mobilne, a lokalne środowisko osób zajmujących się rękodziełem już zaproponowało, że przygotuje i poprowadzi coroczny Jarmark Sochaczewski.

Co o tym myślą mieszkańcy?

17 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały o ustanowieniu święta, które potrwają do 3 marca. Opinie, uwagi i sugestie można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w formie pisemnej na dostępnym tam formularzu oraz drogą elektroniczną przez platformę konsultacyjną https://konsultacje.sochaczew.pl.

red/um

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)