Warsaw Dixielanders w znakomitej formie

????????????????????????????????????

Po raz pierwszy w ramach Sochaczewskich Spotkań z Chopinem wystąpił zespół grający tradycyjny jazz. The Warsaw Dixielanders to formacja działająca od 2007 roku i składająca się ze znakomitych muzyków wywodzących się z wielu uznanych polskich zespołów, jak Vistula River Brass Band czy Asocjacja Hagaw. Artyści pokazali, że nie metryka, a miłość do grania jest rzeczą najważniejszą.

W czasie koncertu usłyszeliśmy jazzowe standardy, a także przeboje muzyki rozrywkowej, jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „What a wonderful world”. Żywiołowe wykonania, znakomity kontakt z publicznością i niekwestionowane umiejętności muzyków sprawiły, że był to wyjątkowy wieczór – zarówno dla starszych, pamiętających z własnego doświadczenia takie rytmy, jak i młodszych, którzy z zaskoczeniem odkryli, jak wspaniały przekaz i emocje niesie ze sobą tradycyjny jazz. Szczególne uznanie zyskiwały piosenki, które, stylizując się na Louisa Armstronga, wykonywał klarnecista Michał Pijewski – jeden z młodszych członków zespołu. W skład Warsaw Dixielanders wchodzą też perkusista Jerzy Więckowski – legenda polskiego bluesa, któremu wiek zbliżony do 80 lat nie przeszkadza w znakomitym graniu, a także Jerzy Kuszakiewicz, trębacz, konferansjer i okazjonalny wokalista, Mariusz Wnuk, puzonista, inicjator powstania zespołu, Ireneusz Kozłowski – kontrabasista i Marek Słomiński, grający na banjo.

– Bardzo mi się podobało, czuć było tę specyficzną atmosferę – mówił po koncercie wiceburmistrz Marek Fergiński, również muzyk. – Czuć było, że panowie żyją muzyką od wielu lat. Wspaniały wieczór – na pewno się jeszcze spotkamy. To spotkanie mogłoby mieć na przykład miejsce podczas festiwalu jazzowego w ruinach zamku, co jest w planach Urzędu, a o czym mówiła Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji. – Dzisiejsza frekwencja na koncercie potwierdziła, ze mieszkańcy Sochaczewa są zainteresowani tego typu muzyką, więc pomysł festiwalu na pewno nabierze rumieńców – powiedziała.

Organizatorami Sochaczewskich Spotkań z Chopinem są Urząd Miasta, państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sochaczewie oraz hotel Chopin, a także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Kolejne spotkanie w ramach cyklu zaplanowano na 15 listopada. Wówczas zaprezentują się chóry i orkiestry szkoły muzycznej w repertuarze patriotycznym.

Izabela Goryniak

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)