Wielki sukces Cameraty

echopowiatu_sukces_cameraty (2)

Sochaczewska orkiestra kameralna „Camerata Mazovia” pod dyrekcją Artura Komorowskiego zagrała 21 i 22 października w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu i w polskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie koncerty na Litwie w ramach projektu „Muzyka polska w kontekście chrześcijańskiej tożsamości narodu”.

To wielki sukces, bowiem obydwie symfoniczne prezentacje podbiły serca słuchaczy i zostały przyjęte przez publiczność owacjami na stojąco! Wiemy już także, że Wilno, Zatrocze i Troki czekają na następne koncerty naszej orkiestry.

Zacznijmy jednak od początku. Pomysłodawcą cyklu koncertów symfonicznych jest dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski oraz członkinie orkiestry – Marta Wasilewska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska i Hanna Pałuba. Sochaczewska Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia gra dla nas od czternastu lat i od tego czasu niezwykle rozwinęła swoją działalność. Posiada nie tylko bogaty repertuar, lecz także zaskakuje swoją publiczność coraz to nowymi utworami w oryginalnych aranżacjach. Efektem ich ogromnego dorobku są liczne występy z uznanymi solistami operowymi, operetkowymi i piosenkarzami.

Próby orkiestry odbywają się w SCK przy ul. 15 Sierpnia 83, zawsze wieczorami, i trwają nierzadko do późnych godzin nocnych. To pasja, zamiłowanie do muzyki i sztuki oraz czysty profesjonalizm powodują, że pełni zapału zawodowi muzycy związani z orkiestrą mają siłę i czas poza ogromem innych codziennych zajęć tu przyjść i ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć…

A tu wszystko musi ze sobą synchronizować … Palce płynnie przesuwają się po strunach, ręce już trzymają flety czy trąbki… To jednak nie jedna ręka, to dwadzieścia trzy pary rąk, które w harmonii wykonują skomplikowane utwory słynnych kompozytorów, dzieląc się z publicznością polskim i zagranicznym dziedzictwem kultury. Zaskakująca lekkość brzmienia znanych dzieł wypracowana jest licznymi, przechodzącymi w setki powtórzeniami, w które wszyscy bez wyjątku wkładają swoje serca. Utwory Cameraty porywają więc raz do marszu, raz do walca, a czasem do… wspólnego śpiewu. Potrafią wzbudzić ogromne wzruszenie, od dreszczy do radości… Czasem zmuszają do myślenia okraszonego nutką nostalgii. Jednak zawsze wywołują burzę oklasków zachwyconej ich koncertami publiczności.

Litewska wyprawa

Tym bardziej cieszy fakt, że projekt na sześć koncertów symfonicznych „Muzyka polska w kontekście chrześcijańskiej tożsamości narodu”, który następnie przelano na papier, otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A sochaczewska orkiestra mogła dzięki wsparciu naszego miasta kolejny raz zagrać dla miłośników muzyki Paderewskiego, Chopina, Moniuszkę czy Kurpińskiego.

Pierwszy koncert w ramach tego projektu orkiestra zagrała 11 października w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie, a drugi 15 października w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie, prezentując szerokiemu gronu słuchaczy wybitne dzieła kompozytorów polskich, m. in. Mazurki F. Chopina, Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę Karola Kurpińskiego, Chant d’amour Jana Ignacego Paderewskiego, Uwerturę Koncertową „Bajka” Stanisława Moniuszki czy napisane specjalnie dla orkiestry Intermezzo L’aurore Ignacego Wojciechowskiego. Jesteśmy dumni, że tych wybitnych dzieł w wykonaniu sochaczewskiej orkiestry wysłuchał arcybiskup ad personam Henryk Franciszek Hoser, który od 2008 roku prowadzi Diecezję Warszawsko-Praską.

11 listopada ostatni koncert w Sochaczewie

To jednak nie koniec cyklu symfonicznych koncertów orkiestry. Powróciwszy z Litwy Camerata Mazovia wystąpi jeszcze 11 listopada w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Sochaczewie, parafii św. Wawrzyńca oraz 12 listopada w kościele w Żyrardowie. Obydwa koncerty wpisane są w rozpoczynające na ziemi sochaczewskiej roczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. My zaś jako sochaczewianie możemy być dumni, że mamy ambasadorów naszej rodzimej sochaczewskiej kultury reprezentujących tak wysoki poziom artystyczny.

Anna Wolińska

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)