XVII Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznych ŚDS „W świecie marzeń”

echopowiatu_ds20171

Po raz siedemnasty z całego Mazowsza zjechali do Sochaczewa podopieczni środowiskowych domów samopomocy, by pochwalić się swoimi obrazami, rzeźbami, opanowaniem sztuk scenicznych. XVII Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy pod hasłem „W świecie marzeń” odbywa się w Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięło ponad 400 uczestników z 23 placówek z terenu województwa mazowieckiego – z Łubca, Podkońcy, Ruskiego Brodu, Tłuszcza, Karczewa, Przasnysza, Starych Święcic, Serocka, Łazisk, Mińska Mazowieckiego, Miedznej, Ostrowi Mazowieckiej, Lipska, Jedlanki, Wyszogrodu, Żuromina, Żyrardowa, Warszawy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli poseł Maciej Małecki oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Projekt w 80 procentach współfinansowany był kwotą 48 tys. zł przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach realizacji zadania publicznego – działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

echopowiatu_ds20172

XVII Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy zainaugurowali wiceburmistrz Marek Fergiński i Małgorzata Szarpak z Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziękowali kadrze sochaczewskiego ŚDS-u za organizację tak wyjątkowego wydarzenia. Natomiast wszystkim uczestnikom życzyli, by rywalizację połączyli z dobrą zabawą, a tytułowy świat marzeń udawało im się urzeczywistnić. Kolejnym punktem programu był pokaz iluzjonisty Łukasza Podymskiego, który swoimi sztuczkami oczarował wszystkich zgromadzonych.

Przez cały dzień poszczególne domy prezentowały etiudy teatralne i programy wokalno-instrumentalne, a na specjalnej wystawie pokazano prace wykonane przez podopiecznych w ramach zajęć plastycznych. Hol SCK wypełniły obrazy olejne i wykonane na szkle, rysunki, ozdobne ramki na zdjęcia, haftowane serwetki, papierowe kwiaty, rzeźby z drewna, budowle z zapałek, dekoracje ze sznurka i ceramiki. W przerwach między występami odbywały się konkursy z nagrodami prowadzone przez wodzireja Piotra Milczarka, w których wszyscy brali czynny udział.

Jury w składzie – Marzena Zydlewska, Jolanta Kawczyńska, Wiesława Matusiak, Agnieszka Domagała oraz Piotr Milczarek oceniało uczestników w czterech kategoriach: występ teatralny, występ wokalno-instrumentalny, rękodzieło oraz indywidualna twórczość własna. Od tego roku ŚDS-y mogą również prezentować indywidualną twórczość podopiecznych, np. dzieła poetyckie i graficzne obrazujące wewnętrzne przeżycia tych osób. To ukłon w kierunku szczególnie uzdolnionych podopiecznych, których warto docenić i pokazać. Indywidualne dzieła prezentowano na oddzielnej, małej wystawie.

echopowiatu_ds20174

W kategorii najlepszy występ wokalno-instrumentalny nagrodę otrzymał ŚDS Łubiec za „Podróże Pana Kleksa”, najlepszy występ teatralny „Kopciuszek” przygotował ŚDS Pionki, najładniejszą wystawę prac pokazał ŚDS z miejscowości Miedzna, a najlepszym twórcą tegorocznej edycji został sochaczewianin, Grzegorz Opala, za obrazy malowane techniką suchych pasteli.

XVII Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy przeszedł już do historii. Według dyrektor sochaczewskiego ŚDS Joanny Majewskiej to wyjątkowe wydarzenie dla organizatorów, ale przede wszystkim dla uczestników, którzy z niecierpliwością przygotowują się do występów czy z pietyzmem wykonują swoje prace. Ale w całej imprezie nie chodzi tylko rywalizację i nagrody, bo wielu czeka na spotkania z zaprzyjaźnionymi osobami już na wcześniejszych edycjach konkursu, a są i tacy, którzy te przyjaźnie dopiero nawiążą i będą je pielęgnować. I to jest piękne. I za rok spotkają się może ponownie, bo organizatorzy już zapowiadają, że w przyszłym roku przegląd też będzie organizowany.

 echopowiatu_ds20173

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)