Zawisza Czarny nad Bzurą!

zawisza-czarny-nad-bzura

Stowarzyszenie „Nasz Zamek” serdecznie zaprasza na czwartą edycję historycznego pikniku rodzinnego Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Impreza jest cyklicznym piknikiem rodzinnym organizowanym przez nasze Stowarzyszenie od 2011 r. Motywem przewodnim jest chęć kultywowania tradycji lokalnej odwołującej się do wydarzenia z 15 lipca 1414 r. Wtedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa, wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej. W tym roku obchodzimy 600–lecie tego wydarzenia zatem impreza będzie miała nieco bardziej zamaszysty charakter i potrwa dwa dni. Piknik odbędzie się 23 i 24 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym oraz na terenie dawnego zamkowego przygródka: Podle mostu zamkowego (w dzisiejszym parku przy ul. Traugutta, w rejonie Sanepidu) oraz Podle zamkowej studni (w rejonie Muszli Koncertowej). Impreza odbywa się w ramach Sochaczewskiego Lata i objęta została Honorowym Patronatem Burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego.

Podczas pikniku staramy się przybliżać mieszkańcom bogatą historię Sochaczewa, głównie w odniesieniu do złotych czasów Księstwa Mazowieckiego i okresu Staropolskiego. Szczególną uwagę poświęcamy również prezentowaniu dziejów sochaczewskiego Zamku – najstarszego i najważniejszego zabytku w naszym mieście. Istotą imprezy jest jej animacyjny charakter, sprowadzający się do tego, by móc nie tylko obejrzeć i posłuchać, ale wręcz samodzielnie uczestniczyć w wyprawie do dawnego Sochaczewa.

W tym roku zaprezentujemy tradycyjne elementy składowe pikniku: Mobilną Grę dla najmłodszych Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy (której tym razem integralnym elementem będzie projekt Okno Sztuki Marcina Hugo-Badera; więcej o projekcie pod Programem imprezy), pokazy walk rycerskich, warsztaty  rzemieślnicze, gry i zabawy plebejskie dla uczestników, przejażdżki konne oraz plenerową ekspozycję naszego Stowarzyszenia. Pojawi się także kilka nowych atrakcji. W sobotę 23 sierpnia z okazji przybycia Zawiszy Czarnego do Sochaczewa planujemy niewielki Turniej Rycerski zaaranżowany na dworze księcia Siemowita IV przez bractwo rycerskie Smocza Kompania. Wieczorem tego samego dnia wprowadzenie Zawiszy Czarnego na Zamek w asyście rycerstwa i mieszczan przybierze formę średniowiecznej parady odpustowej Correfoc wraz z pokazami bębniarskimi i fireshow, przygotowanymi przez Stowarzyszenia Lombelico d’el Mondo oraz CZ-ART, a także Hiszpanów z Tabalers de Diables de Sant Cugat (więcej o projekcie pod Programem imprezy). Oprócz tego w niedzielę na Wzgórzu Zamkowym, jako impreza towarzysząca odbędzie się Pierwszy Powiatowy Jarmark Pozarządowy, zorganizowany przez Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego oraz Fundację Autonomia (więcej o projekcie pod Programem imprezy). Podczas Jarmarku prezentować swoją działalność będą lokalne stowarzyszenia i fundacje. Zapraszamy do osobistego spotkania z Zawiszą Czarnym i do dobrej zabawy!

Łukasz Popowski

Program

Dzień Rycerski: 23.08.2014 r.

Przygródek:

13.00 – 21.30

 • wioska rycerska

13.00 – 17.00

 • treningi rycerskie
 • przygotowania do Turnieju Rycerskiego

17.00 – 17.15

 • powitanie Zawiszy Czarnego z Garbowa

17.00 – 20.00

 • przejażdżki konne

17.15 – 20.00

 • wyzwania i zabawy Turnieju Rycerskiego
 • walki Turnieju Rycerskiego
 • gry i zabawy plebejskie dla publiczności

Wzgórze Zamkowe:

15.00 – 20.00

Stoisko „Stowarzyszenia „Nasz Zamek”:

 • plenerowa ekspozycja Stowarzyszenia „Nasz Zamek” p.t. 5 sezonów badań archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Sochaczewie
 • plenerowa ekspozycja Łukasza Popowskiego oraz Jakuba Milewskiego p.t. Wzgórze Zamkowe w nowej odsłonie
 • materiały pamiątkowe promujące miasto Sochaczew i jego historię

20.00 – 21.30

 • wprowadzenie Zawiszy Czarnego na Zamek w asyście rycerstwa i mieszczan – średniowieczna parada odpustowa Correfoc wraz z pokazami bębniarskimi i fireshow
 • ognisko z kiełbaskami
 • opowieści zamkowe

Dzień Mieszczański: 24.08.2014 r.

Przygródek:

14.00 – 18.30

 • wioska rycerska

14.00 – 18.30

 • pokazy rzemieślnicze
 • przejażdżki konne

14.00 – 14.30

 • powitanie i zaproszenie do Mobilnej Gry dla najmłodszych: Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy

14.15 – 15.00

 • finałowe walki Turnieju Rycerskiego

14.15 – 18.30

 • gry i zabawy plebejskie dla publiczności

15:30 – 16:00 – przygotowanie do wojny:

 • zaciąg do straży miejskiej
 • musztra – z udziałem rycerzy oraz dzieci

16:00 – 16:15 – wypowiedzenie wojny:

 • wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę Czarnego

16:15 – 18:00 – wojna:

 • 16:15 – 17:00 – I tura pokazów walk rycerskich
 • 17:30 – 18:00 – II tura pokazów walk rycerskich

18.00 – 18.30 – zakończenie:

 • rozdanie nagród dla zwycięzców Turnieju Rycerskiego oraz upominków dla uczestników Gry Mobilnej

Wzgórze Zamkowe:

14.00 – 18.30

Stoisko Stowarzyszenia „Nasz Zamek”:

 • plenerowa ekspozycja Stowarzyszenia „Nasz Zamek” p.t. 5 sezonów badań archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Sochaczewie
 • plenerowa ekspozycja Łukasza Popowskiego oraz Jakuba Milewskiego p.t. Wzgórze Zamkowe w nowej odsłonie
 • materiały pamiątkowe promujące miasto Sochaczew i jego historię

14.00 – 18.30

 • Okno Sztuki – projekt artystyczny Marcina Hugo-Badera

15.00 – 18.00

 • Letnie Gawędy Historyczne – Przewodnik na Zamku

14.00 – 18.00

Pierwszy Powiatowy Jarmark Pozarządowy:

 • stoiska informacyjne organizacji pozarządowych
 • prezentacja działalności organizacji pozarządowych
 • 15.00 – pokaz dogoterapii (Fundacja Amigo)
 • 15.30 – instruktaż nordic walkingu (Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły i Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mała Ojczyzna”)
 • 16.00 – pokazy stylów walki (UKS Wiking)

zawisza-czarny-nad-bzura-plakat

Średniowieczna parada odpustowa Correfoc wraz z pokazami bębniarskimi i fireshow, zaaranżowana zostanie w ramach projektu Tony możliwości/Tones of possibilities, organizowanego przez Stowarzyszenie L’ombelico del Mondo i Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CzArt z Częstochowy, który finansowany i realizowany jest w ramach programu: Erazmus + 2014, Akcja 1 – Młodzież. Podczas tego projektu spotkają się dwie grupy muzycznie utalentowanych młodych ludzi: L’ombelico del Mondo z Sochaczewa oraz Tabalers de Diables z Sant Cugat del Valles w Hiszpanii. W czasie tej wymiany młodzieżowej będą razem grać, poznawać siebie i swoje kultury, rozwijać swoje umiejętności, nie tylko muzyczne, będą tworzyć i komunikować się na różne sposoby. Najważniejszym elementem projektu Tones of possibilities będzie odkrywanie i poszerzanie środków komunikacji interpersonalnej na poziomie języka i muzyki. A największym wyzwaniem dla uczestników będą warsztaty muzyczne z dziećmi z  Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Częstochowie, gdzie młodzi muzycy podzielą się z dziećmi swoimi umiejętnościami i energią.

Czym jest Ball de Diables i Correfoc?

Ball de Diables (Taniec diabłów) najprawdopodobniej wywodzi się ze średniowiecznego teatru ulicznego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1150 i dotyczą wesela hrabiego Barcelony Ramona Berenguera IV i Peronelli Aragońskiej. Również w XIV i XV-wiecznych dokumentach znaleźć można zapiski o udziale grup diabłów w obchodach świąt różnych miast Katalonii, tj. Cervera, Tarragona, Reus, Igualada, El Vendrell, Vilafranca, czy Vilanova. Taniec diabłów reprezentował walkę dobra ze złem i często odbywał się w ramach obchodów Bożego Ciała. Marsz diabłów był zapowiedzią procesji. Diabły szły przez miasto niepokojąc mieszkańców i robiąc wiele hałasu. Do dziś ten zwyczaj zachował się w mieście Berga podczas fiesty pod nazwą Patum. Szczególnie oczekiwanym momentem występu diabłów była satyryczna mowa krytykująca rządzących i mieszkańców miasta wygłaszana przez diabły. Również dziś wiele grup wygłasza podobne satyryczne mowy. Na przestrzeni wieków taniec diabłów, który pierwotnie był ściśle związany z obchodami święta Bożego Ciała, stawał się częścią obchodów lokalnych świąt (Festas Majors) i karnawału. Po okresie dyktatury Franco wiele tradycji katalońskich zaczęło się odradzać, m.in. ludzkie wieże budowane przez Castellers, Bastoners – taniec z kijami, giganci oraz taniec diabłów. Obecną formę, znaną bardziej jako Correfoc, przybrał w latach osiemdziesiątych.

Correfoc (dos. biegnący ognień) to aktualnie najbardziej widowiskowy element obchodów lokalnych świąt (Festas Majors) w większości miast Katalonii. W Correfoc grupa przebranych za diabły ludzi biega ulicami miast odpalając fajerwerki zamocowane na specjalnych uchwytach. Ta ognista parada nawiązuje do tańca diabłów i walki dobra za złem, ale wykorzystuje sztuczne ognie, które związane są głównie z radosnym świętowaniem tworząc niezapomniany spektakl.

Pierwszy Powiatowy Jarmark Pozarządowy, zorganizowany zostanie przez Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego oraz Fundację Autonomia w ramach projektu: Zwiększenie potencjału Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego i jego organizacji członkowskich, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Impreza stwarza okazję organizacjom pozarządowym działającym na terenie powiatu sochaczewskiego do zaprezentowania swojej działalności szerszej grupie mieszkańców powiatu. Jarmark ma pozwolić tej społeczności poznanie działalności poszczególnych organizacji, ale także wymianę doświadczeń między nimi. Podczas Jarmarku mieszkańcy powiatu będą mogli zapoznać się z ich bogatą ofertą oraz wyrazić opinię o ich działalności. Organizatorzy chcą poprzez imprezę pokazywać rolę organizacji pozarządowych w życiu lokalnych społeczności oraz specyfikę działalności społecznej. Podczas Jarmarku nie zabraknie specjalnie przygotowanych przez organizacje pozarządowe pokazów.

Okno Sztuki – od 2011 r. ten autorski projekt Marcina Hugo-Badera jest realizowany dzięki współpracy z Urzędem Miasta Sochaczew. Okno Sztuki jest tylko z pozoru obiektem mobilnym, a przede wszystkim jest uniwersalną przestrzenią do prezentacji sztuki, w której obszarze mogą być i są prezentowane: wiersze, fotografia, malarstwo, rzeźba, performance, happening, różny język plastyczny, przy pomocy wielu środków wyrazu, z udziałem instalacji, albo interakcji. Okno Sztuki to doskonała idea i promocja artystów w trochę inny sposób. To im pomysłodawca udostępnia przestrzeń sztuki do ich swobodnej interpretacji. To nie tylko działanie na rzecz kultury regionalnej, na rzecz rodzimych twórców, ale przede wszystkim otwarcie na twórców z sąsiednich społeczności. Sztuka może być regionalna, ale warto też pokazywać, skonfrontować z kulturą z sąsiedztwa. Do prezentacji zapraszani są twórcy i artyści nie tylko z terenu ziemi sochaczewskiej, ale i z poza jej granic.

Patronat medialny: Echo Powiatu, Radio Fama Sochaczew.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu “Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi”

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)