Zawisza Czarny znów w Sochaczewie!

zawisza-czarny-sochaczewie

„Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią” jest cyklicznym piknikiem rodzinnym organizowanym przez Stowarzyszenie Nasz Zamek od 2011 r. Motywem przewodnim imprezy jest chęć kultywowania tradycji lokalnej odwołującej się do wydarzenia z 15 lipca 1414 r. Wtedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano tzw. Wojny Głodowej. W tym roku obchodzimy okrągłą – sześćsetną – rocznicę tego wydarzenia, dlatego też tegoroczna impreza będzie trwała dwa dni. Jej termin to 23 i 24 sierpnia 2014r.

Podczas pikniku staramy się przybliżać mieszkańcom bogatą historię Sochaczewa, głównie w odniesieniu do złotych czasów Księstwa Mazowieckiego i okresu staropolskiego. Szczególną uwagę poświęcamy również prezentowaniu dziejów sochaczewskiego Zamku – najstarszego i najważniejszego zabytku w naszym mieście. Istotą imprezy jest jej animacyjny charakter, sprowadzający się do tego, by móc nie tylko obejrzeć i posłuchać, ale samodzielnie uczestniczyć w wyprawie do dawnego Sochaczewa.

zawisza-czarny-sochaczewie2

Podstawowym elementem składowym pikniku jest Mobilna Gra – Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy – czyli nawiązująca do średniowiecza zabawa dla najmłodszych. Oprócz tego planujemy pokazy walk rycerskich, warsztaty garncarskie, gry i zabawy plebejskie dla uczestników, przejażdżki konne oraz wiele innych atrakcji. Jak co roku nie zabraknie również rycerskich nagród! Pierwszy raz na naszej imprezie pojawią się też elementy Turnieju Rycerskiego – na tę część zapraszamy w sobotę 23 sierpnia. Również tego dnia, o godzinie 20.00, na Wzgórze Zamkowe wyruszy średniowieczna parada odpustowa połączona z żywą muzyką i pokazami pirotechniki. Natomiast 24 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się I Jarmark Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.

Więcej informacji o pikniku w następnym wydaniu Echa Powiatu.

Serdecznie zapraszamy!

Łukasz Popowski, Prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek”

Powiązane artykuły

*

Podoba Ci się ten artykuł?
Nawet jeśli nie, to i tak możesz polubić profil Echa Powiatu, by zmobilizować do lepszej pracy naszych redaktorów :)